1. Fíkus
Fikus v Indii. foto: bunneychow.co.uk
Některé fíkusy rostou jako tzv. škrtiči, které ovinou kmen hostitelského stromu spletí dřevnatých stonků a postupně jej zadusí. Stromy mají nezřídka u paty kmene opěrné pilíře. Rostliny obsahují mléčný latex.
2. Opuncie
Galapágy. Foto: mountainsoftravelphotos.com
S cíleným pěstováním opuncií se začalo asi před 8 000 až 9 000 lety v Mexiku. Využívá se na spoustu věcí: jí se její plod, dává se žrát dobytku, používá se jako biopalivo, větrolamy, ze sušené opuncie se mele mouka, vyrábí se z ní papír i léky.
3. Rododendron
Foto: wikipedia.org
Rododenron neboli pěnišník. Český název dostal podle sibiřského druhu rododendronu, jehož části obsahují alkaloidy, způsobující otravu připomínající opilost. Pro tento druh existuje v ruštině název pijanišník – od slovo pijanyj - opilý. Počeštěním vzniklo slovo pěnišník. Nejmenší druh dorůstá 10 cm výšky, kdežto největší může být více než 30 m vysoký.
4. Muškáty
Muškáty v Jižní Africe. Foto: nfojardin.com
První pěstovaný druh pelargonie byla Pelargonium triste, původem z Jižní Afriky. Už je vám jasné, proč muškáty nesnáší mrazy a přelévání? Název pochází z řečtiny - pelargós znamená čáp - protože část květiny vypadá jako čapí zobák.
5. Tchynin jazyk
Původní porost tchynina jazyka v Mosambiku. Foto: opuntiads.com
Špička tchynina jazyka tvoří ostrý hrot a vyznačuje se charakteristickou, tzv. hadí kresbou. Rostliny mohou být až dva metry vysoké. Některé druhy jsou pěstovány jako textilní rostliny pro kvalitní vlákno. Používají se na rybářské sítě, lodní lana a hrubé voděodolné textilie. Obchodní název vlákna je bowstring hemp.
6. Brambořík
Les ve Francii. Foto: diningnirvana.wordpress.com
Jeho okrouhlá hlíza, podle které je pojmenovaný, je jedovatá. Divoká prasata je ale vyrývají a konzumují bez jakýchkoliv následků. Lidově se mu říká alpská fialka, svinský ořech, svinský chléb či zemský sejr. Roste volně i v moravských lesích.
7. Šeflera
Havajská šeflera. Foto: great-hikes.com
Šefleru známe jako keřík s hezkými listy. Ve svém přirozeném prostředí je to však obrovský strom, kterému se v subtropech říká deštníkový nebo chobotnicový pro zvláštní květy, které vypadají trochu jako chapadla. Doma vám však bohužel nevykvete.
8. Orchidej
Česká orchidej tořič včelonosný. Foto: wikipedia.cz
Orchidejí, kterou najdete i v naší republice, je například tořič včelonosný. Kvete od konce června do začátku července na jižní a střední Moravě, ale nově i v Českém Středohoří. Mimochodem orchidejí je i voňavá vanilka.
9. Tulipán
Tulipány v Holandsku. Foto: vicentewolfblog.com
A v Číně. Foto: wikipedia.org
Původní oblastí výskytu tulipánů není Holandsko, ale Čína. Jejich jméno vzniklo omylem. V 16. století napsal rakouský vyslanec na dvoře tureckého sultána dopis svému císaři, ve kterém mu referoval o tom, jak si tuto rostlinu Turci oblíbili. Jejich květ popsal jako vzhůru nohama obrácený turecký čepec – tedy turban neboli tuliban. Zkomolením vzniklo jména tulipán.
10. Ibišek
Moravský ibišek. Foto: wikipedia.org
Ibišek má více než 200 druhů a je rozšířen v tropech a subtropech celého světa, ale roste překvapivě i v ČR - ibišek trojdílný vzácně a přechodně zasahuje zejména jako polní plevel na jižní Moravu.