1. Třídní nenávist
"Proč jako má tak velký auto? Na co jako? Má jezdit Fabií, jako my ostatní!"
Luxusní auto je věc, kterou člověk nepotřebuje, ale chce. Většina lidí nemá ani na to, co potřebuje, a když si chtějí dopřát, buď si půjčí od lichvářů, nebo si musí nechat zajít chuť. Něčí přebytek je v jejich očích křivda.
2. Škatulkování
Mladý muž ve velkém SUV? Určitě to dostal od rodičů, spratek jeden. Řídí něco takového žena? Určitě dobře souloží. Dospělý muž? Má nedostatek v kalhotách a je tunelář.
Jenže - mlaďas ve skutečnosti vydělal na dobrém nápadu, paní má už pár let síť cukráren, muž provozuje stavební firmu. Ale to nikoho nezajímá...
3. Okolí nechápe jejich slušnost
Pokud majitel limuzíny nebo německého SUV pouští někoho na přechodu nebo nechá vyjet týden čekajícího chudáka z vedlejší ulice, příjemce jeho laskavosti nechápe. Čeká, že ho vytroubí, nabourá nebo vytáhne bouchačku.
S drahým autem od vás okolí neočekává slušnost, což je dost smutné.
4. Vandalismus
Poněkud expresivnější forma třídní nenávisti.
Auto za nic nemůže, jde o útok na radost jeho majitele. Závistivý idiot raději čeká za bukem na čistý vzduch, než aby přišel za majitelem a řekl mu: "Nelíbí se mi, že se máš lépe, než já. Teď ti ublížím." Je to sprostá zbabělost.
5. Drahý servis
Luxusní auta jsou složitá auta. Tím pádem je větší pravděpodobnost, že se něco ve změti hadic, drátů a tištěných obvodů pokazí. A když dorazíte do servisu, platíte třeba dvojku bez daně za hodinu práce plus desítky tisíc za díly.
Za větší servis něčeho luxusnějšího pak klidně dáte stejně jako za velmi kvalitní ojetinu - nebo rovnou za nové auto. A bohatí lidé nejsou navzdory obecné představě bohatí proto, že by si utírali nos pětitisícovkami...