1. Dement
Než někomu řeknete, že je dement, zamyslete se, co to ve skutečnosti znamená - tato degenerativní mozková choroba možná potká i vás. Projevuje se ztrátou rozumových schopností i paměti, nejčastěji jde o průvodní jev Alzheimerovy nebo Parkinsonovy choroby, ale může být i následkem nadměrného užívání alkoholu, nádoru v mozku nebo infekčních nemocí. Člověk trpící demencí postupně přichází o svoji osobnost a také schopnost postarat se o sebe, nemocí trpí zhruba polovina devadesátiletých.
2. Impotent
Impotence nemá nic společného s erektilní disfunkcí, tedy že se muži "nepostaví". Příčiny neplodnosti mohou být genetické, ale také získané - například konzumací alkoholu a cigaret. Nejčastějšími důvody jsou nízká pohyblivost spermií, jejich nedostatek (pod 15 milionů na jeden mililitr spermatu), špatný tvar nebo jejich úplná nepřítomnost. Pro muže jde o velmi traumatizující stav.
3. Laktační psychóza
Nebo také poporodní psychóza. Říkat ženě, která se po porodu chová trochu jinak, že ji má, je obrovské zlehčování vážné nemoci, která postihuje jednu až dvě z tisíce. Většinou se vyvine mezi druhým a šestým týdnem po porodu, způsobuje ji pokles hormonů, což má za následek výkyvy nálad a střídání různých extrémních pocitů. V nejhorších případech může skončit smrtí dítěte nebo matky.
4. Kripl
Fyzické postižení diskvalifikuje jedince v mnoha směrech. Ať už se bavíme o soběstačnosti, sociálním začlenění, pohyblivosti nebo psychickém stavu. V České republice trpí nějakou formou postižení zhruba deset procent populace.
5. Senilita
Začíná se projevovat po 60. roce věku, způsobuje ji ztráta nervových buněk - kromě problémů s pamětí patří k projevům také zlomyslnost, lhaní, pomalé reakce nebo dokonce agresivita.
6. Hysterka
Jde o širší a dnes už zastaralé označení pro skupinu poruch osobnosti, které způsobují citovou přecitlivělost. Projevuje se teatrálním chováním, snahou o zviditelnění sebe sama a afektivním chováním. Léčí se psychoterapií nebo hypnózou.