fb pixel
Vyhledávání

7 nejzábavnějších školních her našeho dětství

Žádní rozzuření ptáci v mobilu nebo hodiny u počítače. V našem dětství se pařilo na letním táboře nebo o velké přestávce. Od schovky přes policajty a zloděje až k panákovi a bizarním hrám našeho dětství.

Václav Rybář
Václav Rybář 8.9.2017, 10:50

1. Cukr, káva, limonáda (čaj, rum, bum)

Počet hráčů: 3 a více
Co k tomu potřebujete: prostor, pokud možno co nejvíc prostoru

Kdo se pohne, je synem smrti! Pravidla jsou jednoduchá a infantilní. Vybraný vyvolávač je vpředu a ostatní daleko od něj na startu. Vyvolávač se otočí zády a odříkává: „Cukr - káva - limonáda - čaj - rum - bum!“ Ve chvíli, kdy je otočen zády, běží ostatní směrem k němu. Po odříkání všech slov se musí však okamžitě zastavit. Vyvolávač se v tu chvíli rychle otočí a snaží se zahlédnout jakýkoli pohyb. Koho zahlédne v pohybu, se musí vrátit na startovní čáru. Vyhrává ten, kdo se k hlavnímu hráči (vyvolávači) dostane jako první.

2. Mafie (Městečko Palermo)

Počet hráčů: 6 –10
Co potřebujete: nic

S rodiči jsme se v Itálii podívali maximálně do Bibione na pláž, ale ve hře jsme byli praví sicilští mafiáni z Palerma. Pravidla jsou poměrně složitá (viz ZDE), základem hry je vraždit (mafiáni), odhalovat zločin (slovutný komisař Cattani) a soudit (ostatní). Městečko Palermo se probouzí, zpravidla zděšeno novým zločinem. Začíná hledání viníků, plné vzájemného obviňování, které končí soudem. Soud odsoudí nadpoloviční většinou všech dosud živých někoho k smrti, většinou dojde k justiční vraždě dalšího nevinného občana. Ideální pro budoucí právníky a policisty.

3. Pepíčku, pípni

Počet hráčů: 5 – 30
Co potřebujete: šátek, šálu nebo prostě cokoliv na zavázání očí

V každém kole se utkají dva hráči. Oběma zavážeme oči, do rukou jim dáme šátek s uzlem na konci (případně cokoliv, čím se dá ‚mlátit‘) a umístíme je do kolečka utvořeného z ostatních hráčů. Poté jeden z nich prohlásí: „Pepíčku pípni!“, druhý pípne a první se ho snaží trefit šátkem. Pokud se trefí, tak získává bod. Pak si role vymění.

4. Rybičky, rybáři jedou

Počet hráčů: 6 – 30
Co potřebujete: prostor

Populární hra ztvárňující nelítostný ‚třídní boj‘ mezi rybičkami a rybářem. Nejprve proti sobě jako síto běží jeden rybář a mnoho ryb, každá chycená ryba v dalším kole zmutuje do rybáře. Vítězí hráč, který je poslední rybičkou proti všem rybářům.

5. Honzo, vstávej (kolik je hodin)

Počet hráčů: 3 – 15
Co potřebujete: prostor

Vyvolávač postupně volá na každé dítě: „Honzo, vstávej!“ Hráč, kterému je to určeno, se zeptá: „Kolik je hodin?“ Vyvolávač odpoví např. pět medvědích (nebo třeba tři čapí, dva mravenčí, čtyři slepičí ), přičemž při posouvání o určený počet kroků se zároveň musejí napodobovat zvolená zvířata. Hra končí, když se jeden z hráčů dostane až k vyvolávači.

6. HU!

Počet hráčů: libovolný
Co potřebujete: prostor, hlasivky

Bizarní hra, při níž se lidstvo vrací do doby pravěku a dorozumívá se pouze opičími skřeky. Oblíbená hra učitelek v mateřské škole a opilých praktikantů dětských táborů. Pravidla pochopíte z videa, třebaže používají jednodušší variaci. V původní HU-HU! variantě je třeba utvořit z vnějších paží sousedních hráčů jakousi stříšku nad přijímacím lidoopem.

7. Boj o židle aneb zdroje tu nejsou

Počet hráčů: minimálně 7, ale čím víc, tím líp
Co potřebujete: prostor, hudbu, dostatečný počet židlí (hráči mínus jedna)

Oblíbená hra na hustokrutopřísných mejdanech pro sedmileté pařmeny, která je připraví na tvrdou konkurenci v drsném kapitalismu. Děti stojí v kruhu u židlí a hraje nějaký diskotékový hit (nejlépe DJ Bobo, ale postačí i Justin Bieber). Židlí je o jednu méně než dětí. Někdo (předem vybraný hráč nebo dozorující učitelka) znenadání stopne přehrávání a každé dítě si musí v tom okamžiku najít a zasednout židličku. Dítě bez židle vypadává a před každý dalším kolem se odebere jedna židle. Hra končí soubojem dvou finalistů o poslední židli.

A ještě se podívejte na dalších 18 oblíbených her našeho fantastického dětství.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články