John Edmark učí na Stanfordské univerzitě a vymýšlí užitečný design. Je autorem deseti přínosných a život usnadňujících patentů. Ale ve volných chvílích se věnuje něčemu naprosto neužitečnému, bez čeho by ovšem byl svět placatý – umění.
A ne jen tak ledajakému. Některé z jeho oživlých kinetických objektů jsou interaktivní - dokud s nimi nemanipulujete, nedoceníte jejich kouzlo. Jiné jsou založeny na rafinovanějším, a přitom nejpřirozenějším principu.
1. Rozkládačka
http://vimeo.com/117017340
2., 3., 4. Hypnotizující oživlé 3D výtisky
Jak je tohle vůbec možné? Tyhle nádherné pohyblivé objekty jsou plodem lásky k umění a matematiky. Byly vytištěny na 3D tiskárně a efekt vzniká zaprvé díky tzv. Fibonacciho posloupnosti, kde každé následující číslo je součtem dvou předchozích. Na tento princip narazíme často v přírodě, a to jak v rostlinné, tak i v živočišné říši - např. v uspořádání semínek slunečnic, lístků artyčoku, u šišek nebo třeba v ulitách. Limita poměru dvou po sobě následujících čísel je označována jako zlatý řez).
A za druhé pak pomocí stroboskopu. Rychlost otáčení objektu je synchronizována s jeho blikáním. Zableskne se pokaždé, když se pootočí o 137,5 stupně, což je tzv. zlatý úhel. Samotné umělecké dílo nazval jeho tvůrce
Zoetrope Sculptures.
Zoetrop byl vynalezen v Číně kolem roku 180 našeho letopočtu. Principem jeho fungování je rotace samotného zoetropu, kdy se divák dívá skrz otvory v jeho horní části a vidí "pohybující se obrázky". Pohybuje se ale pouze válec. Byl to vlastně takový předchůdce animovaného filmu. Klíčové je, že pohyb je v podstatě iluzorní, stejně jako u Edmarkových objektů.
Pokud byste si chtěli něco podobného sami vyrobit, můžete to zkusit. Instrukce naleznete ZDE.
Princip zoetropu. (splet-stari.fnm.uni-mb.si)
5. Tahle hvězda není mrtvá
http://vimeo.com/20824216
6. Samorolovací spirála
http://vimeo.com/20824116
8. Zvukohra
http://vimeo.com/20824067
7. Mučící nástroj pro perfekcionisty
http://vimeo.com/20824303
Další výtvory Johna Edmarka nalezete
TADY.
Ale stejně ohromující mohou být i ‚obyčejné‘ 2D verze – jako těchto
10 neskutečných optických iluzí, které jste zaručeně ještě neviděli.