Máme to štěstí, že nemusíme (zatím) řešit žádné palčivé problémy, které by si vynucovaly například zavedení přídělového systému nebo zvyšovaly riziko epidemií následkem výrazného zhoršení hygieny.
Světový den vody, vyhlášený OSN poprvé v roce 1993 na den 22. března, má za cíl připomínat několik důležitých faktů. Ty se týkají jedné pro nás zcela běžné, každodenní a všední věci, jenže na ně většinou příliš nemyslíme. Třeba že pro nás vhodná a dostupná voda představuje pouhá procenta ze svého celkového objemu na Zemi. Nebo že několik miliard lidí k ní nemá tak snadný a bezproblémový přístup jako my. Nám úplně stačí, když někde dojde k výpadku zásobování vodou třeba jen na pár hodin, a už tuto situaci nesou mnozí nelibě, nemluvě o přerušení na den či více, kdy je potřeba si pro vodu chodit k cisternám.
Že máme vody dost a můžeme si dovolit používat její pitnou formu i k praní či splachování, za to může hustý a propracovaný systém různých zařízení a institucí – přehrady, vodárny a čističky odpadních vod. Snaha je taková, abychom vodu, kterou z přírody vezmeme, zase po použití zpátky vrátili v co nejpůvodnějším stavu. A jak se při tom s vodou zachází a jak se dá i jinak využít, to můžete sami prozkoumat na následujících místech, která o víkendu připravila dny otevřených dveří a další akce pro veřejnost.
1. Raftem pod čističkou
V sobotu 21. března bude ve Staré čistírně odpadních vod v Bubenči (dnes již je to národní technická památka a muzeum), probíhat nevšední program. Bude spuštěna parní strojovna a připraveny rafty, v kterých proplujete podzemní nádrží a původní stokou.
Pro odvážnější je připraven jištěný výstup na větrací komín nebo obráceně slanění do komína a průchodu do větrací šachty. A u přilehlého vltavského břehu pak budou do řeky vypouštěny násady ryb. K tomu dokumentární filmy, přednášky, dílny. Doporučujeme též i stálou expozici toalet, klozetů a dalších wc zařízení. Více na: stara-cistirna.cz
Otevřeny ale budou i mnohé ne-historické čistírny odpadních vod po celé zemi, například v Českém Brodě, Příbrami, Sedlčanech, Vrutici, Milíně nebo v Říčanech.
2. Vodní díla na Odře
Kdo budete o víkendu na severní Moravě – povodí Odry vás zve na prohlídku svých přehrad Morávka, Slezská Harta, Žermanice a Kužberka nebo přímo v Ostravě můžete navštívit vodohospodářský dispečinky a laboratoře (Varenská 49). Více na www.pod.cz.
3. Voda a zvířena v Ústí nad Labem
V severočeské metropoli se s vodou pojí hned několik víkendových akcí. Můžete navštívit Masarykova zdymadla nebo hrad Střekov, v neděli pořádá ústecká zoo speciální akci v pavilonu exotária, která započne v poledne krmením piraň. Více informací naleznete ZDE.
4. Do Podolí...
V areálu architektonicky ikonické vodárny v Praze 4 Podolí je obsáhlá expozice vývoje pražského vodárenství se spoustou unikátních exponátů ze všech dob – počínaje tou rudolfínskou přes stroje z 19. století až po současnou filtrační stanici v obří Engelově „katedrále“. Vstup je zdarma. Více o akci ke Světovému dni vody najdete na www.pvk.cz.
5. Další přehrady, elektrárny, zdymadla, jezy a podobná vodohospodářská díla
Na všech větších řekách budou o víkendu zpřístupněna vodní díla pro veřejnost, většinou zdarma nebo za symbolické vstupné. Například v Plzni pořádá povodí Vltavy na Denisově nábřeží (stojí na pravém břehu Radbuzy, která se po pár set metrů dál po soutoku se Mží mění na Berounku, která se pak o mnoho desítek kilometrů dál vlévá zprava do Vltavy) dny otevřených dveří ve vodohospodářském dispečinku a laboratořích, v rámci celé akce se pak pořádá exkurze na přehradu Hracholusky. Další info na www.pvl.cz.
Povodí Labe pořádá akce na vybraných dílech a zařízeních po celé délce jeho toku i na spádových řekách – od Pastvin na Divoké Orlici či labské přehrady Les Království přes historickou přehradu Pařížov na Doubravě až po Rudolfov na Černé Nise a vodní díla dolním toku Labe. Zpřístupněny budou též jezové lávky a věže v Pardubicích a Poděbradech nebo secesní hydroelektrárna Hučák v Hradci Králové. Více na www.pla.cz.
6. Český hydrometeorologický ústav
Instituce zabývající se tím, kdy a kolik vody spadne a proteče nad a přes české území, rovněž pořádají akce otevřených dveří, přednášek a prohlídek na svých pracovištích, stanicích a observatořích po celé zemi (Praha, Plzeň, Ústí nad Labem, Hradec Králové, Ostrava, Brno...) V Praze-Komořanech budete mít například možnost prohlédnout si hlavní hydrometeorologické pracoviště a seznámit se s tím, jak vznikají předpovědi počasí.
Více na chmi.cz.
7. Veskrze „akční“ víkend
Při svých cestách budete nepochybně míjet mnohá procesí a srocení lidí – začalo jaro souběžně s akcemi ke Světovému dni vody probíhají všude možně jarní jarmarky, konají se akce k vítání jara, odemykají se řeky a své brány otevírá většina hradů, zámků a dalších památek.
Žít to bude třeba na pražské náplavce, kde probíhá Den Vltavy, v jehož rámci uvidíte spoustu unikátních lodí a na většině z nich se budete moc vyhlídkově svézt, navíc zdarma bude fungovat plavba přívozem z jednoho břehu na druhý.
A jak si udělat opravdu šťastný den? Čtěte ZDE.