1. Lucie, postrach ulice / ...a zase ta Lucie!
outnow.ch
Pokud ještě nemáte vlastní děti, se kterými byste si filmy o Lucii pouštěli, tak si asi pamatujete především zlého Osvalda a plastelínové formeláky, kteří mluvili hlasem Josefa Dvořáka a Jiřiny Bohdalové (jak jinak). Oba filmy ale dodnes působí docela věrohodně – hlavně díky tomu, že vznikaly v koprodukci s tehdejším Západním Německem, takže na ulicích je vidět i spousta zahraničních aut a v obchodech jsou regály plné nejrůznějšího zboží, což v tehdejším Československu nebylo úplně samozřejmostí.
2. Chobotnice z druhého patra / Veselé Vánoce přejí chobotnice
filmer.cz
Stejný model jako v případě filmů o Lucii. Hlavní role opět mají Žaneta Fuchsová a dva kusy plastelíny, tentokrát coby chobotnice Zelená a Modrej. A znovu koprodukce se Západním Německem, takže bylo možné natáčet i v pro Čechoslováky exotických destinacích a některé takové scény nás straší dodnes - třeba ta, kde se rodina Holanových koupe v moři a následně všichni vylezou obaleni ropou. Včetně budoucí paní exprezidentové, Dagmar Veškrnové-Havlové.
3. Létající Čestmír
imdb.com
Možná si všimnete, že se nám tu vynořuje určitý vzorec – i v Čestmírovi hrála Žaneta Fuchsová, i tady pomáhali s natáčením západoněmečtí kolegové. Ale místo živé plastelíny je tu něco mnohem bizarnějšího. Kouzelný meteorit, který funguje jako teleport na jinou planetu. Květina, která způsobuje létání, a květina, která udělá z dítěte dospělého. Neznalý člověk by to mohl považovat za psychotropní úlet, ale Čestmír byl prostě fajn. Kupodivu i s tou úvodní písní od Michala Davida (možná proto, že tentokrát hudbu nedělal on sám s Janečkem, ale Karel Svoboda)
4. Arabela
rozrywka.dziennik.pl
Dospělejší publikum se mohlo bavit nad takřka shakespearovskou lovestory obyčejného mladíka a pohádkové princezny, my mladší diváci jsme si vystačili s kouzelným prstenem, přemisťovacím pláštěm a létajícím kufrem. Lábus coby Rumburak byl zákeřný a zlý a Sovák coby Vigo nás dostával tím vycpaným netopýrem, co nosil na hlavě. Bavíme se samozřejmě o první řadě Arabely, tedy o té, která vznikla v roce 1979. Ta nová, natočená v roce 1993, už byla výrazně slabomyslnější a navíc v ní Arabelu nehrála krásná Jana Nagyová.
5. Záhada hlavolamu
imdb.com
Černobílá rychlošípácká klasika podle Jaroslava Foglara z roku 1969, což byl bohužel také jediný a poslední rok do ‚revoluce‘ v 89, kdy tenhle seriál pustili soudruzi na obrazovky. Strašidelný Široko s umrlčí maskou byl příčinou mnoha nočních můr. A vynikající je možnost vidět zde spoustu z budoucích nejznámějších a nejobsazovanějších herců ještě jako začínající ucha. Podívejte se, jak byl Roman Skamene coby Červenáček roztomilý - a srovnejte to s jeho vekslákem z Bony a klid 2. Kde se stala chyba?
6. Kamarádi
fdb.cz
Ještě jeden černobílý seriál, idylicky zobrazující přátelství tří chlapců a jedné dívky (všichni víme, že takové věci v reálu fungují těžko). Smáli jsme se tomu, že Marek Eben měl v tomto seriálu přezdívku Váleček. A zpozorněli jsme, kdykoliv se v záběru objevila blonďatá Lenka Pletková coby Gábina. Tedy alespoň někteří z nás. Proč, to by mohlo být zjevné z obrázku výše. Pochopte, puberta byla blízko a porno na internetu byla tehdy naprosto netušená sci-fi fantasy!
7. Návštěvníci
fdb.cz
Sice už nejde tak úplně o dětský seriál, protože byl dramaturgicky cílen spíš na odrostlejší mládež, ale stejně jsme ho hltali i coby malí školáci. Byl přeplněný naprosto cool věcmi – tehdy velemoderní SUV Lada Niva, která dokáže za jízdy měnit barvu a espézetku! Amarouny! Kufřík-likvidátor! Salamandr! To samo o sobě stačilo mladému divákovi takřka k extázi. A to nemluvíme o odvážných scénách Dády Patrasové.
Kromě skvělých filmů a seriálů se ovšem v té době v televizi objevovaly i velké podivnosti. Třeba
obskurní televizní soutěže!