fb pixel
Vyhledávání

Atentát na italského krále Umberta I.: Mezi anarchisty byl král nenáviděn, jeden z nich jej nakonec zastřelil

Zdroj: Fratelli Vianelli - Self-scanned, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5598431

Psal se 29. červenec roku 1900 a v Itálii vládl král Umberto I. Situace se však velice rychle změnila. Toho dne byl totiž italský vládce zastřelen anarchistou Gaetanem Brescim, který pobýval ve Spojených státech a do své vlasti se vrátil s jediným cílem – zabít krále.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 30.7.2022, 09:15

Italský král Umberto I.

Král Umberto, korunovaný v roce 1878, byl vládcem silně autoritativním. Za jeho vlády se Itálie pokusila o koloniální expanzi do Afriky a úspěšně získala Eritreu a Somálsko, přestože byla poražena v bitvě u Adwy v roce 1896. V roce 1882 pak schválil trojitou alianci s Německou říší a Rakouskem-Uherskem, což bylo velice klíčové vzhledem k budoucímu vývoji na evropském kontinentu.

V levicových kruzích byl hluboce nenáviděn pro svůj konzervatismus a podporu masakru Bava Beccarise v Miláně. Obzvlášť nenáviděn byl anarchisty, kteří se jej pokusili zavraždit již během prvního roku jeho vlády. Umberto I. také uzákonil program k potlačování radikálních prvků v italské společnosti, zejména pak lidových anarchistických hnutí – to mu na popularitě v těchto kruzích rovněž nepřidalo.

Gaetano Bresci a kruhy anarchismu

Gaetano Bresci, jenž se narodil v Toskánsku, emigroval v 90. letech 19. století do Ameriky, kde podobně jako většina italských uprchlíků hledal lepší život. Se svou rodinou se usadil v Patersonu v New Jersey, kde se nechal zaměstnat v tkalcovně. Město bylo v té době semeništěm italsko-amerického radikalismu a Bresci se stal spoluzakladatelem anarchistických novin La Questiona Sociale.

Gaetano Bresci, jenž listům věnoval svůj volný čas a finance, které vydělal navíc, byl svými politickými spojenci považován za oddaného anarchistu. Nikdy nezapomněl na své krajany v Itálii a s hrůzou četl o událostech, které se odehrály v roce 1898.

Toho roku byla malá úroda a velká část rolnictva hladověla. Rolníci a dělníci, kteří očekávali vládní úlevu a pomoc, vpochodovali do Milána, aby požádali krále o pomoc. Král Umberto ovšem demonstrantům nařídil, aby se rozešli. Když tak neučinili, nařídil italské armádě pod velením generála Bava Beccarise, aby je z Milána „vytlačil“.

Atentát

Beccarisovi vojáci začali do davu střílet z děl a zbraní – stovky demonstrantů masakr nepřežily. Když posléze král Umberto generála Beccarise za vojenskou akci vyznamenal, Bresci se rozhodl, že král musí zemřít – jeho rukou.

Aniž by svým krajanům vysvětlil proč, vzal Bresci peníze a odcestoval do Itálie, kde se v červenci roku 1900 konečně dostal do blízkosti krále, jenž byl zrovna na královské návštěvě Milána. Král Umberto již přežil dva pokusy o atentát, ale 29. červenec roku 1900 se mu stal osudným.

Gaetano Bresci zasáhl Umberta třemi výstřely, itallský král atentát nepřežil. Bresci byl následně zatčen, shledán vinným a odsouzen k doživotnímu trestu těžkých prací ve věznici Santo Stefano na ostrově Ventotene. 22. května roku 1901 byl nalezen mrtvý ve své cele, kde s největší pravděpodobností spáchal sebevraždu.

Zdroje: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články