Sledujte své pomalé krůčky k cíli
Na internetu existují desítky chytrých aplikací, které vám za předplatné naslibují hory doly. My vám ale doporučujeme začít zlehka a nepropadnout dojmu, že vám jedna smart appka zachrání zdraví nebo postavu. Než se pustíte do bezbřehého stahování a vybírání, vyzkoušejte tu ve svém vlastním telefonu. Systém Android i iOS nabízí aplikaci Zdraví, jež vám každý den měří počet kroků či celkovou vzdálenost nachozených kilometrů. Začněte na hranici 3 tisíc kroků. Pokud si říkáte, že nejde o nic převratného, možná vás překvapí, že většina lidí nezvládne ani tuto vzdálenost. Aby se vám to podařilo, budete muset vynechat výtah, vystoupit o zastávku dřív nebo jít do práce či školy rovnou po svých. Postupně byste cíl měli navyšovat. Vytyčená meta je 10 tisíc kroků denně.
Pusťte si fitness lekci z obýváku
Pokud nemáte čas navštěvovat posilovnu, docházet na pravidelné kurzy jógy nebo si jít občas zaběhat do parku, protože se vedle práce staráte ještě o malé děti a domácnost, nebojte se vyzkoušet on-line lekce. Zpočátku stačí zapátrat na Youtube, kde je spousta zahraničních i českých lektorů. Poté, co zjistíte, který pohyb je vám blízký, můžete si předplatit on-line lekce s trenéry, kteří se vám budou věnovat individuálně a přizpůsobí trénink vašim potřebám. Anebo konečně i vy využijete PlayStation, kterému nadšeně holdují děti či vaše drahá polovička. K této herní konzoli si totiž můžete zakoupit tolik zábavného cvičení či simulátoru tance nebo sportu, že se na zbytek rodiny už nedostane.
Hodinky, se kterými se nezastavíte
Sedět za stolem nebo na gauči více než dvě hodiny vás rozhodně nenechají. Chytré hodinky a případně fitness náramky jsou vybavené pohybovými senzory, které měří vaši denní i noční aktivitu. Z ní dokáží vyčíst kvalitu spánku či každodenní pohybovou aktivitu, včetně údajů o ujeté vzdálenosti, nachozeném počtu kroků či spálených kaloriích. Zároveň disponují řadou užitečných funkcí – od sportovních profilů pro běh, cyklistiku, plavání, turistiku, lezení nebo lyžování až po monitorování základních zdravotních funkcí, jako je srdeční tep, okysličení krve nebo hladina stresu.
DNA test odhalí vaše predispozice
Jestliže vaše kamarádka sází na přerušovaný půst, který jí dlouhodobě funguje a vyhovuje, neznamená to, že stejnou službu prokáže i vám. Proto se často stává, že se ocitáme v začarovaném kruhu zázračných diet a kouzelných cviků, které nakonec nikam nevedou a zůstávají bez žádoucích výsledků. Problém ale nemusí nutně vězet v samotné dietě nebo cvičebním plánu. Na vině mohou být překvapivě geny. Právě genetika a DNA má na to, jak naše tělo reaguje na určitý typ cvičení či stravy, nemalý podíl.
„Genetika do značné míry určuje parametry našeho těla. Spolu s dalšími faktory má na svědomí to, že ačkoliv dva lidé projdou stejným tréninkovým programem, nemusí dosáhnout identických výsledků,” vysvětluje Mgr. Alexandra Mayer, PhD, vedoucí oddělení aplikované genetiky ze společnosti Chromozoom, která pomocí rozboru genetické informace pomáhá klientům najít vhodné řešení pro přirozené a zdravé hubnutí. „Kolotoči redukčních diet je snadné se vyhnout vyzkoušením genetického testu, který klientovi zajistí komplexní genetickou analýzu. Podle výsledků testu je pak možné nastavit si svůj individuální plán hubnutí nebo tréninku.”
Svěřte se do rukou on-line odborníka
Popularita on-line koučování vzrostla zejména v období pandemie koronaviru, kdy byla mnohá sportovní zařízení na určitý čas zavřená, a tak trenérům a fitness instruktorům nezbylo nic jiného, než jít se svou kůží na trh – lépe řečeno na internet. Cvičení z pohodlí domova pod dozorem lektorů se nakonec stalo natolik oblíbené, že svou přízeň neztratilo ani po znovuotevření fitness center. K hlavním výhodám domácího cvičení patří zejména úspora času i peněz, maximální soukromí nebo naprostá nezávislost. Někteří trenéři jsou zároveň nutriční specialisté, a tak vám na základě vašich cílů umí poradit i s jídelníčkem.