První díl našeho seriálu mapujicího nejkrásnější místa České republiky. Začínáme v Karlovarském kraji, který znám jako svoje boty.
1. Ostroh - hrad ve skořápce
Kousek od Františkových Lázní v půvabné pahorkatině na skalním ostrohu nad dravým potokem je vystavěn krásný hrad Seeberg, česky zvaný Ostroh.
Bílé zdivo je protkáno dřevěným hrázděním. Uvnitř najdete muzeum bydlení, penzion a restauraci - vše na jednom místě. Kolem vede pěkná pěšina s výhledem na české poměry nezvykle malý, ale kompaktní hrad.
Jsme totiž v srdci historického Chebska (německy Egerland), který v zásadě fungoval jako nezávislý městský stát až do 18. století. Významné chebské měštanské rody měly v držení okolní nevelké hrady - Libá, Starý Hrozňatov nebo třeba Ostroh. Nejednalo se tedy o strážní hrady, ani sídla panství, ale opevněná sídla patricijů - proto ona kapesní velikost.
Kromě nedalekých půvabných empírových Františkových Lázní s jejich rozlehlými parky doporučuji navštívit nedaleký hrad Skalná s imitací středověké hospody (výborný tatarák), krásně zachovalé říšské město Cheb s pěkně rekonstruovanou pěší zónou a také nedaleké poutní místo Loreta. Romantický pohled na hrad Ostroh ale je tím pravým tipem na podzimní výlet.
2. Broumovské bučiny a okolní smrkové lesy
Horskou obec Broumov najdete nedaleko Mariánských Lázní kousek od hranice s Bavorskem. Podstatné nejsou její stavby, ale okolní lesy s množstvím přírodních rezervací. Jste uprostřed jednoho z nejrozsáhlejších lesních komplexů ve střední Evropě. Krajina je vlhká, bohatá na srážky, protkaná lesními potoky. Můžete se zde toulat hodiny s jistotou, že nepotkáte člověka. Doporučuji zdejší rezervaci Broumovské bučiny včetně okolních smrkových lesů se zachovaným mechovým porostem. Poválečné vyhnání místních Němců způsobilo, že tento kraj na pomezí Karlovarského a Plzeňského kraje je jedním z nejopuštěnějších míst v Evropě. Zeleň, vlhko, voda, lesy, hory, skály, jemné předivo lesních cest, samota. Znám ten kraj dobře, prochodil jsem jej od dětství - skutečně - zde poznáte samotu!
3. Rýžovna - svatební skála
Krušné hory jsou jako val nahrnutý z nahého kamení a přikrytý lesy. Sem tam se ale objeví planiny a na planinách holé skály. Jako třeba zde, u samoty Rýžovna, kterou naleznete mezi Božím Darem a Abertamy. Skálu spatříte napravo od asfaltky, na dohled od jediného zdejšího penzionu Rýžovna. Zakrslé jehličnany připomínají vzrostlé bonsaje, rezavá tráva, žulové a rulové bizarní tvary plus vítr, čerstvý vzduch a věnec lesů okolo. Pocítíte jako já touhu dojít ke skalce a podívat se, jak to u ní vypadá. Možná už to tam není, ale ještě před pár týdny byl vchod do skalní štěrbiny ozdoben svatební girlandou. Jemný a nečekaný detail.
4. Empírový zámek a romantický park v Kynžvartě
Když se postavíte na hráz rybníka a podíváte se na klasicistní zámek knížete Metternicha, tak spatříte ... podstatné je to co nespatříte. Komíny, paneláky, dálnici, továrny. Nic z toho zde není. Naprosto zachovalý vizuální horizont lemovaný modravými obrysy Slavkovského lesa. Kolem zámku park a v něm několik romantických staveb z 19. století: lesní kaple, pomník kněžny Pascaliny, altán atd. A malá něžná kamenná lavička, na které sedával básník Goethe při svých návštěvách Kynžvartu. Najdete ji pod skalním převisem pod dráhou jamky č. 8. V parku je totiž vybudované asi nejkrásnější golfové hřiště v Česku. Nebojte se jej, je volně přístupné, vedou skrze něj procházkové cesty. Jen dávejte pozor na létající míčky.
5. Křížky - hadcová skalka v opuštěné krajině
Dva kilometry od obce Prameny směrem na Krásno vystupují z podmáčených luk a rašelinišť hadcové skalky. Hadec je druh horniny, lehce nazelenalý a dříve se zde těžil a dělaly se z něj drobné dekorativní předměty jako vázy a popelníky. Tři křížky na vrcholu jsou upomínkou na vyléčení rodiny zdejšího sedláka. Na vrchol se nemůže, jedná se o přísně chráněnou rezervaci. To však nevadí, protože celé okolí je atraktivní a připomíná severskou krajinu. Když jsem zde byl na počátku října, romantický potenciál mi potvrdil důchodce kráčející po poli s nabitou pistolí za pasem. Když jsem se podivil, odvětil, že přestože zde nikdo není, je pořád na stráži. Zde se totiž před 50 lety zasnoubil se svou ženou, jejíž popel před dvěma roky vysypal kolem skály. A tak ji chrání.
6. Temný rybník Kajetán ztracený v lesích
Rybník Kajetán. Nedaleko od mého trvalého bydliště Tři Sekery. V lese nad Chodovskou hutí. Temný, studený, osamocený. Hluboké lesy, za rybníkem zelené bažiny, před ním pod hrází potok plynoucí skrze nádhernou divočinu. Ideální na kolo - kousek je Bavorsko, hora Dyleň, horská obec Broumov. Ideální je to brzo ráno, kdy se nad rybníkem válejí mlhy.
7. Zikuratová rozhledna nad Krásnem
Rozhledna bylo postavena v časech hospodářské krize ve třicátých letech 20. století. Neobvyklý tvar - schodiště stoupá nahoru vně stavby, ne uvnitř. Dokonalý kruhový výhled na Krušné hory, Český les, Slavkovský les a Tepelskou pahorkatinu. Dole městečko Krásno s hornickým muzeem, níže Horní Slavkov a pak Loket s hradem. Rozhledna stojí na vrcholku oblého kopce, kolem hluboké lesy. Zaparkujte v městečku nebo nahoře u pole a dejte si dva km pomalou chůzí.
8. Osamocený kostel Svatého Mikuláše pod vrchem Tišina
Kostel sice již leží v Bavorsku mezi hraničním přechodem Broumov/Mähring a Neualbenreuthem, ale asi 200 m od české hranice. Doporučuji jej jako zastávku na výletě do Neualbenreuthu - krásného bavorského městečka s hrázděnými stavbami a s úžasnými lázněmi Sibyllenbad (www.sibyllenbad.de). Bazény s horkou vodou, sauny, páry a další wellness vychytávky. Je tam klid, děti sem smí až od 15 let. Kolem kostelíka je dokonalý houbařský ráj - zatímco na české straně najdete desítky houbařů z Mariánek a okolí, na druhé straně hranice nikdo nic nesbírá. Jsou to sice soukromé lesy, ale majitelé jsou vůči houbařům tolerantní.
9. Kladská a jeho alpské stavby v zasněné a vlhké krajině
Osada Kladská. Romantické stavby alpského stylu. Tři restaurace - první je penzion Kladská - dokonalá, ale také drahá záležitost. Hospoda u Tetřeva je levnější, ale též skvělá. Vedle je ještě bufet spíše s rychlým občerstvením. Přespat se dá v Loveckém zámečku. Uprostřed náhorní plošiny je Kladský rybník, jehož voda napájí Dlouhou stoku, vodní dílo z 16. století. Kolem rybníka vede nádherně udržovaní naučná stezka - spatříte vrchoviště, rašeliniště, zakrslé stromy, močály a mokřady. Tady nahoře na planinách Slavkovského lesa se budete cítit jako v krajině Norska a severního Finska. Když zde budete ve všední den, nenarazíte na turisty a poznáte, co znamenají slova ticho, příroda a večer tma.
10. Smraďoch a bublající brčálová jezírka
Uprostřed cesty mezi Mariánskými Lázněmi a Prameny. Páchnoucí sirnatý plyn probublává skrze rezatou vodu zbarvenou rašeliníkem. K místu vede dřevěný chodník a zvláště ve večerním tichu vše zde má až strašidelný podtón.
11. Rozhledna Panský vrch, lesní hřbitov a oranžová studánka
Panský vrch zvaný Pančák nebo-li Herrnberg. Mezi Drmoulem a mými Třemi Sekerami. Nová rozhledna s fantastickým výhledem na okolní hory, Mariánské Lázně, Bavorsko, při dobrém počasí výhled na Šumavu a kopce kolem Plzně. Dole je lesní židovský hřbitov, o němž se zmiňuje Norbert Frýd v knize Vzorek bez ceny a pan biskup. Jeho dědeček se narodil dole v Drmoule. Pod židovským hřbitovem je lesní studánka vytékající z dutého pařezu. A protože jsem ji pil od dětství, vím, že je to ta nejlepší minerálka na úplně celém světě!
12. Přebuz a opuštěné ruiny cínového dolu
Planiny a rašeliniště Krušných hor. Nedaleko obce Přebuz. Hluboký les. Nalevo od cesty směr Boží Dar. Ruiny a trosky cínového dolu z druhé světové války. V létě relativně dost turistů, na podzim téměř nikdo. Večer dost strašidelné místo. Zde pracovali a umírali váleční zajatci. Myslete na ně, až budete šlapat v okolní vlhké bažinaté krajině.
13. Havran a hluboké hraniční lesy
Havran je plochá hora a na ní
nová rozhledna. Leží sice již v Plzeňském kraji, ale my ze západních Čech tyhle byrokraticky nalajnované hranice moc neuznáváme. Prostě Havran patří do Českého lesa a ten patří historicky jak k Chebsku, tak k Plzeňsku. Havran je hned na česko-bavorské hranici a těžce se k němu dostanete. Nejbližší větší město je Tachov nebo vesnice Lesná. Ale dá se to - pěšky celodenní výlet nebo na kole. Neskutečný výhled až na Alpy. Hrad Přimda je před vámi jako na dlani. A doporučuji navštívit u Lesné bobří naučnou stezku na Kateřinském potoce. Když přespíte v pozorovací boudě, zažijete noční kolotoč - bobři hryžou, kácej, kloužou se do vody a vůbec dělají dost velký hluk. Nádhera.
14. Rolava - pustá a prázdná
Bývalá vesnice - najdete ji mezi Přebuzí a cínovým dolem. Většina horských turistů je nadšená z Velké jizerské louky v Jizerkách. Louky kolem Rolavy jsou ale srovnatelné, jen je nikdo téměř nezná. Rezavé vřesoviště, rezavý potok, černé lesy, okrové bažiny. Vynikající místo na vyvanutí stresu.
15. Andělská hora s jejím neuvěřitelným výhledem
Kousek od Karlových Varů. Zřícenina hradu a půvabné městečko. Jeden z nejkrásnějších výhledů v celém Česku. Někdy jsou slova zbytečné. Přijeďte a pohleďte.
16. Loket a Svatošské skály - můj tip na ten nejhezčí závěr
Loket. Pitoreskní městečko na ostrohu na řekou Ohří. Jak jsem rád, že 90 procent lidí dychtících po pohledu na středověké město jezdí do Českého Krumlova a dalších českých měst. Díky tomu může Loket pořád svobodně dýchat. Gotický hrad, trychtýřovité náměstí, úzké uličky, soukromý pivovar Florián, různá muzea, strmé skály. A když vás nebude bavit město, vydejte se pomalu šotolinovou cestou k bizarnímu skalnímu útvaru Svatošské skály. Zkamenělý svatební průvod trčí nad Ohří v sevřeném údolí a pokud stále nebudete vědět, co znamená slovo romantika, tak zde to pochopíte.