fb pixel
Vyhledávání

Jak zní Praha, stromy, Jupiter, ženské lůno nebo peklo? 6 neobvyklých a krásných symfonií

Elsa K.
Elsa K. 10.10.2014, 15:00

Všechno má nějakou energii, barvu a zvuk.  I "industriální" zvuky ze Země, pekla nebo třeba Facebooku jsou leckdy mnohem krásnější a podnětnější než ty, které se linou z Českého rozhlasu.  

1. Heineken City Symphony

Heineken a Designblok pro letošek jedno jsou. Ten ve spolupráci s agenturou Zaraguza vytvořil vytvořil unikátní audiovizuální mapu, díky které se stanete součástí tepu Prahy. Aplikace má sloužit k virtuálnímu sdílení a šíření zážitků v podobě pro dnešní dobu typických - lajků, tweetů, check-inů a dokonce i zvuků projíždějící MHD. Na stránce www.heinekencitysymphony.com vás čeká 3D mapa zšeřelé Prahy, s autentickými obrysy budov (do nichž se můžete virtuálně přenést), kterou rozsvěcují právě vaše akce a interakce. Pokud uživatel nahraje fotku nebo zveřejní příspěvek na sociální síti, stává se součástí symfonie a živoucího organismu, jedním z úderů tepu města. Víme, že lidé rádi sledují, co se kolem nich děje, ideálně v reálném čase. A tak jsme vsadili na tuzemskou oblibu sociálních sítí a přišli s webovou aplikací, která mapuje dění ve městě z ptačí perspektivy. Každý se tak stává obyvatelem audiovizuálního města,“  vysvětluje Richard Gažo, manažer značky Heineken a dodává: “Jde o výjimečnou aplikaci. Dali jsme velkoměstu zvuk a věříme, že tento hravý nápad probudí v lidech emoce. Díky této aplikaci můžeme nejen lidi mezi sebou seznámit, ale všichni zainteresovaní najdou jak Heineken bary v jejich okolí, tak i vzdálenost od jednotlivých klubů, kde se něco děje. Pokud jsou milovníci designu, vidí online, jak daleko jsou vzdáleni od expozic Designbloku. Aplikace prostě ukáže místa, kde stojí za to být!“ Zkuste to, je to bomba!  

2. Jak hrají stromy? Nádherně!

http://vimeo.com/30501143 Napadlo vás někdy, že letokruhy stromů by mohly fungovat jako gramofonové desky? Multimediálního umělce Bartholomäuse Traubecka ano. Za pomoci elektronického překladače si zahrál na DJ Přírodu. Místo gramofonových desek použil pláty dřeva. Pomocí elektronického hudebního překladače „data“ z letokruhů přetavil do krásné, téměř až symfonické hudby. Svou roli hraje tvrdost, tloušťka a rychlost růstu stromů. Tato data slouží jako základ tvořivého procesu, z něhož vzniká klavírní hudba. Jsou zanesena do stupnice, která je znovu definována celkovým vzhledem dřeva (seřazena od tmavé po světlou a od silné po lehkou strukturu). Použil při tom sedm různých stromů – smrk, dub, javor, ořešák, buk, olši a jasan (v ukázce).  

3. Díra do pekla

Kolský vrt, nejhlubší vrt na světě (dosahuje hloubky 12 261 metrů) se nachází nedaleko města Zapoljarnyj na poloostrově Kola v Rusku. Jeho účelem bylo zkoumání litosférické vrstvy v oblasti tzv. Mohorovičićovy diskontinuity (místa, kde zemská kůra přechází ve svrchní plášť Země). Prvně zde vrtli do země v roce 1970, naposledy v roce 1992.

Minimálně od roku 1997 se internetem lavinově šíří městská legenda, že vrt byl zastaven z důvodů údajného provrtání se do pekla. Nicméně samotná legenda je staršího data, poprvé se pravděpodobně objevila už v roce 1989. Rusové podle ní spustili do vrtu mikrofon, který měl zachytit srdceryvné nářky nezměrného počtu lidí. Je to samozřejmě blbost. Vysvětlení je prozaické. Lidský řev, který zní až nelidsky, je ve skutečnosti část zremixovaného soundtracku k filmu Baron Blood z roku 1972. 

 

4. Vesmírný hukot

Vesmír rozhodně není tichým klidným místem. Ale protože postrádá atmosféru, zvuk se nemá jak šířit. Přesto se podařilo nahrát a počítačově upravit zvuky, které vydávají například jednotlivé planety. A je to fascinující poslech. Jupiter
Neptun
Bývalá planeta Pluto
Slunce
A naše krásná Země
 

5. Houby

Václav Hálek, hudební skladatel a mykolog, který zemřel přesně před měsícem, se (a své široké okolí i naprosto neznámé lidi) bavil tím, že zhudebňoval houby. Fakt. Kromě 250 děl scénické hudby má na triku i přibližně 1650 druhů hub. Vydal "Hudební atlas hub". Kromě hub se věnoval i zhudebňování dalších netradičních objektů - stromů, květin nebo kupříkladu lidských hlasů. Jak podle něj zní třeba takové žampiony? Přesně takhle:
 

6. Zvuky v lůně

V břiše budoucí matky je to pořádný fičák. Ale nenarozená miminka to děsně uklidňuje. Dokonce i po narození. Nemáte zač, čerstvé matky!
 
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články