Do jeskyně jedině s covid testem
Čtrnáct zpřístupněných jeskyní v České republice obnoví od úterý 1. června svůj turistický provoz. Bude omezen dle nařízení vlády. Každý návštěvník musí mít respirátor, použít před vstupem dezinfekci na ruce a nečlenové společné domácnosti dodržovat rozestupy. Ve skupině může být maximálně 30 lidí včetně průvodce a návštěvníci musí splnit vládní podmínky uvolňování pandemických opatření – buď negativní PCR test ne starší než sedm dnů či negativní antigenní test dělaný maximálně před 72 hodinami. A to včetně testování na pracovišti či ve škole, doloženého čestným prohlášením.
Další možností, jak se dostat na prohlídku, je být nejméně 22 dnů po první aplikaci dvoudávkového očkování proti covidu-19, nebo aspoň 14 dnů po jednodávkovém očkování. Do jeskyní se také dostane návštěvník, který prodělal v uplynulém půlroce laboratorně potvrzený covid-19 a je již po povinné izolaci. „V případech organizovaných školních zájezdů nebo skupin, přijíždějících společně hromadným dopravním prostředkem, je možné individuální doklady nahradit čestným prohlášením školy, nebo organizátora, že všichni účastníci splňují podmínky podle některého z uvedených bodů. Tento doklad bude od organizátora zájezdu vyžádán a uložen u správy jeskyní. Takovéto skupiny nebudou doplněny jinými zájemci o prohlídku,“ přiblížil ředitel Správy jeskyní České republiky (SJ ČR) Lubomír Přibyl.
V situaci, že se nesejde 10 a více zájemců, může případně dispečer operativně vypravit skupinu devíti osob a průvodce bez předkládání dokladů, ale za dodržení všech hygienických opatření.
V březnu třináct tisíc, v dubnu 55 tisíc a v květnu 90 tisíc zájemců o prohlídku. Taková byla obvyklá návštěvnost 14 zpřístupněných jeskyní v České republice v minulých letech. Letos ale byly všechny tuzemské jeskyně v tyto turisticky silné jarní měsíce zavřeny. „Uzavření jeskyní a absence platících návštěvníků už loni na jaře udělalo v rozpočtu příspěvkové organizace velké trhliny, protože ochranu a provoz podzemí je nutné zajišťovat i při uzavření,“ popsal Přibyl.
Letošní rok je přitom vyhlášen Mezinárodním rokem jeskyní a krasu 2021 – International Year of Caves and Karst (IYCK). SJ ČR do něj vstoupila s mottem „Pečujeme o jeskyně, abyste je mohli poznávat, porozumět jim a společně s námi chránit“. Při příležitosti IYCK připravuje SJ ČR výstavy o ochraně krasového podzemí ve vstupních budovách jeskyní Punkevních v Moravském krasu a Bozkovských dolomitových u Semil a na podzim odbornou konferenci. Postupně také každá z jeskyní získává pracovní list, kde si mohou školáci formou kvízu ověřit prohlídkou získané znalosti.
Provozní budova Jeskyně Na Špičáku na Jesenicku prošla do letošního jara rozsáhlou rekonstrukcí, která zachovala její historickou podobu. Nyní se stavaři činí u Koněpruských jeskyní u Berouna a Chýnovské jeskyně na Táborsku, kde i díky dotaci EU vznikají v Evropě oblíbená environmentální vzdělávací centra.