Začalo to internetovým bankovnictvím s produkty na jednom místě
Běžný klient banky si jako první technologickou službu banky mohl vyzkoušet internetové bankovnictví. Dnes už jsme na něj natolik zvyklí, že si ani neuvědomujeme, že ještě před dvaceti lety se převod z účtu na účet neobešel bez návštěvy pobočky. Dnes stačí párkrát kliknout v mobilu, přičemž se do bankovnictví přihlásíme otiskem prstu nebo skenem obličeje.
Bankovní půjčka s online vyřízením je logickou návazností
Online vyřízení půjčky na sebe nenechalo dlouho čekat. Když se dá přes internet ovládat účet, tak proč ne půjčka! Klient, který má online bankovnictví, už je ověřený, co se identity týká (občanský průkaz už bance předkládal). A historie jeho účtu je snadno dohledatelná. Proč mu tedy nenabídnout předschválenou půjčku.
Jen pozor, zatímco mezi základními běžnými účty není u bank žádný větší rozdíl, u půjček je situace dost odlišná. Nahlédněte do online srovnání bankovních úvěrů na portálu Bezvamoney.cz, a hned uvidíte markantní rozdíly nejen mezi nabízenými částkami, ale zejména v cenách (kde se během schvalování půjčky otevírají nůžky cen ještě víc). Zanedbatelné nejsou ani rozdíly v podmínkách splácení.
U půjčky nemá smysl držet se zuby nehty domovské banky. Naopak. Výhodnější je porovnat si nabídku od všech bank, a následně online cestou oslovit tu, která nabízí nejlepší produkt. Rozhodně nečekejte, že vám vaše banka dá coby věrnému klientovi slevu na půjčce. Takový krok praxe bank nezahrnuje. Spíš opačně: spoléhají na lenost klientů hledat jinde, a tak jim na „první dobrou“ nasadí co nejvyšší cenu úvěru.
Okamžitě provedené převody
Před několika lety se bankovní převody přeměnily na okamžité platby. Banky už si peníze určené na převod z účtu na účet nenechávají několik dní, digitální clearingové centrum provede transakci během vteřin. I na okamžité platby si zvykáme stále více. Stejně tak na bezkontaktní platby kartou nebo na QR platby tam, kde platební terminál chybí. Příjemce platby totiž ihned vidí, že peníze z QR kódu už jsou na jeho účtu.
K nabízeným službám přibyly též investice
V online bankovnictví se už několik let dá také investovat (u některých bankovních domů). První investiční příležitosti se daly využít jen při osobní návštěvě pobočky, kde se podepisovaly papírové smlouvy o investování. V současnosti jsou už mnohem dostupnější, s možností založit si je i v bance kompletně online.
Tradičně vnímáme jako banku pro investování především Fio (e-Broker, Smartbroker) a ČSOB (Patria). Investování přímo v online aplikaci už nabízí i Česká spořitelna, Raiffeisenbank, či Banka Creditas. A je to právě Banka Creditas, která nedávno otevřela nové investiční příležitosti pro širokou veřejnost.
Její aplikace Max Invest cílí na masy drobných střadatelů, kteří v mobilní aplikaci mohou investovat do ETF, ale i podílových fondů. Od naprosto minimálního rizika peněžního trhu, až po dynamické akcie. Vše automaticky a bez nutnosti se rozhodovat, kam s penězi: na základě investičního dotazníku je investorovi doporučeno, jaká strategie je pro něj nejvhodnější. Investuje za ně pak sama platforma.
Následovala digitální identita v podobě Bank iD
Po investicích v aplikacích bank následovala digitální občanka, zde příhodně nazvaná jako Bankovní Identita, ve zkratce Bank iD. Banky, které Bank iD nabízejí (zatím to nejsou všechny), vám umožní získat ověřený digitální podpis. Je stejně platný jako občanský průkaz, využití má samozřejmě jen na internetu. Kde všude, o tom se dočtete na stránkách Bankovní identity.
K nejnovějším inovacím patří platba na kontakt
Zadávání čísla účtu je nejen zdlouhavé, ale i rizikové. Chybu může udělat kdokoliv z nás. A návrat nesprávně odeslaných peněz může být komplikovaný. Po vzoru zahraničních fintech aplikací, například Revolut, se i u českých bank postupně začíná otevírat možnost pro platby na kontakt. Konkrétně jde o telefonní číslo na člověka, kterého máte uloženého v mobilu. Kliknete na kontakt, a je to. Detaily najdete například tady.
Jakými technologiemi nás banky potěší v budoucnosti? To se musíme nechat překvapit.