Velké tresty za malé prohřešky, a naopak
Českou specialitou bylo odjakživa přehlížení velkých a složitých problémů, zatímco v hospodách a dnes už i na sociálních sítích řešíme banality. Naopak po druhých chceme naprostý opak. Příkladem může být práce městské policie, po které chceme, aby „rozprášila“ drogový gang a zničila veškerou kriminalitu v našem městě, zatímco sledujeme, jak dává blokové pokuty za špatné parkování. A kde je vlastně chyba? Řešení malých problémů je totiž jednoduché, zatímco řešení podvodných dotačních kauz s Evropskou unií nebo uvěznění prokazatelně vinného lobbisty a milionáře s partou ostřílených právníků za zadkem je v podstatě nadlidský úkol, na kterém musí pracovat velká spousta lidí.
Celou společností aktuálně hnul případ muže z Brna, který si odsedí 18 měsíců ve vězení za krádež 5 pizza housek v celkové hodnotě 63 korun. Ano, bylo to v nouzovém stavu, kde jsou trestní sazby výrazně vyšší, ale na druhou stranu se jednalo o osobu, která má diagnostikovanou schizofrenii a navíc žije na ulici, takže s velkou pravděpodobností ani nevěděla, čeho se dopouští. Nicméně zákon je zákon a neznalost neomlouvá. Podobných případů se během nouzového stavu stalo víc. Příkladem je dvaatřicetiletý Václav Šupka z Ústí nad Labem, který kradl čokolády v supermarketu. Za své jednání dostal neuvěřitelných 26 měsíců.
Právě v těchto případech by měl zasáhnout prezident nebo ombudsman a udělit těmto lidem milost a tím demonstrovat a poukázat na to, že jsme lidé, a když budeme do vězení zavírat bezdomovce, kteří mají ve stavu nouze hlad, tak z nich lepší osoby nevychováme. Když tyto tresty porovnáte například s tresty za znásilnění, tak si pravděpodobně nevěřícností ukroutíte hlavu. Velká část pachatelů, kteří znásilní ženu nebo dokonce dítě se dočká za své jednání trestu ve výši podmínky. Přitom se jedná o jeden z nejzávažnějších trestných činů, který může narušit psychický stav osoby až do konce života. Když někdo dostane dva roky za krádež housek a jiný podmínku za zničení života mladé dívky, je jasné, že v této zemi je něco špatně.
Nerovnost zákona kritizovali na sociálních sítích i čeští politici, kterým se nelíbí absurdní jednání soudu v souvislosti s ukradenými houskami. „Za pět ukradených housek 1,5 roku natvrdo. Za pět ukradených miliard na rouškách a respirátorech nebude potrestaný nikdo, jsem si jist. To je naše dnešní spravedlnost v praxi. Ztrácím motivaci, neb lidu se to líbí...,“ napsal si na svém Facebooku poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09), čímž spustil obrovskou debatu v komentářích. Ano, je pravda, že kdyby provnilci dali do ruky koště a za úkol 200 hodin uklízet město, tak se to všem vyplatí. Místo toho soudy rozhodly, že za jeho pobyt ve věznici dáme z našich daní zhruba 600 tisíc korun, když počítáme s tím, že denní náklady na vězně jsou zhruba tisíc korun. Lidé samozřejmě připomínají, že muž byl v podmínce, ale i tak je to celé naprosto přehnané.
Zavírat někoho nemocného na 500 dnů za mříže kvůli krádeži jídla za 63 korun rozhodně není řešení. Spíš bychom se měli zaměřit na původ problému, důvod, proč kradl. Jestli kvůli závislosti na drogách, tak by řešením byla povinná léčba. A jestli je nemocný, tak mu dát vybrat mezi povinným léčením a vězením. Z vlastní zkušenosti víme, že lidé tropí nejvíce „hloupostí“ v době, kdy se nudí. Možná by takového troufalého recidivistu stačilo „jenom“ zaměstnat.