1. Zugspitze
Jen ‚pár‘ metrů chybí nejvyšší hoře Německa do statutu třítisícovky. Hora vysoká 2961 metrů byla poprvé zdolána před necelými dvěma stovkami let, ale dneska se na ni pohodlně vyvezete zubačkou, která ročně přepraví kolem půl milionu lidí. Z vrcholu při dobrém počasí uvidíte čtyři stovky vrcholků z celkem čtyř států. Je to dechberoucí pohled, který můžete vylepšit vydatnou svačinou v místní restauraci. Nebo třeba koulovačkou – ve stanici lanovky v 2600 metrech se totiž nacházíte na ledovcové pláni, takže tu sníh najdete po celý rok. Pro děti to může být v létě příjemné překvapení – dokonce si mohou i zabobovat!
2. Eibsee
Ve výšce tisíc metrů najdeme v náruči Zugspitze nádherné jezero Eibsee. Během dvou hodin ho lze obejít a kochat se nádhernými výhledy, ale můžete se v něm i vykoupat. Parkovišť je tu dost a jsou v bezprostřední blízkosti, najdete tu i restaurace a další zázemí. Eibsee je jedním z nejmalebnějších jezer vůbec a tyčící se Zugspitze mu samozřejmě jen dodává na půvabu.
3. Kloster Ettal
Ettal znamená ve staroněmčině „slib“. Nádherný klášter totiž slíbil v roce 1328 postavit Ludvík IV. Bavor, císař Svaté říše římské. O dva roky později slib skutečně splnil. V současnosti je ovšem Ettal kombinací pozdějších slohů – baroka a rokoka, protože byl kvůli požárům a dalším pohromám několikrát přestavěn. Dodnes je cílem mnoha poutí a jedním z nevýznamnějších alpských klášterů vůbec. Zastavte se tu, obdivujte architektonické i přírodní nádhery a třeba vyzkoušejte i místní likéry, které tu mniši už po několik století vyrábějí.
4. Neuschwanstein
V druhé půlce devatenáctého století už Ludvík II. Bavorský zůstal kvůli prohrané válce s Pruskem tak politicky oslaben, že se rozhodl vytvořit království uvnitř království a postavit si zámek v duchu starých německých rytířů. Z ruiny Hohenswangau vytvořil nádherný pohádkový zámek Neuschwanstein (česky: Novolabutí kámen), který vypadá jako od Disneyho. Samoty si ale na svém architektonickém klenotu užíval Ludvík pouhé dva roky. Několik týdnů po jeho tragické (a dodnes tajemstvím opředené) smrti byl zámek otevřen veřejnosti a dnes patří k nejnavštěvovanějším památkám regionu. Jeho unikátní poloha, úchvatné výhledy a neobyčejná architektura, která byla určena pro jediného obyvatele, fascinují i po sto třiceti letech.
5. Garmisch-Partenkirchen
Toto dvojměsto (německo-římské, obě části – Garmisch i Partenkirchen – si dodnes udržují své vlastní identity) je dnes slavné především díky zimním sportům, ať už jde o skoky na lyžích nebo sjezdové lyžování. Ga-Pa má ale své kouzlo i v létě a nejen díky nedaleké Zugspitze. Je ideálním rozcestníkem pro výpravy do zbytku regionu, ale i přes hranice do Rakouska. V létě je také městem rozmanité kultury a dobrého jídla. V okolí města je hned několik přírodních parků, které jsou oblíbené u fanoušků cyklistiky i pěší turistiky.
6. Partnachklamm
Nádherná soutěska se nachází jen pár kilometrů za Ga-Pa. Je otevřená celoročně a má pouhých 700 metrů, ale je plná tunelů, mostků a průzračné rozbouřené vody. Ideální procházka na odpoledne, kterou můžete spojit s návštěvou některé z vyhlášených cukráren v Ga-Pa. Svoje kouzlo má soutěska v létě, kdy vás její sevřené útroby příjemně ochladí, i v zimě, kdy tu procházíte mezi obřími ledopády.
Další zajímavá místa a informace o tomto regionu naleznete na stránkách www.zugspitzland.de/en/stay.
A zůstáváme tematicky v Bavorsku, ačkoli geograficky zaútočíme na Rakouské hranice – 6 skvělých tipů na výlety v okolí v okolí nádherného Berchtesgadenu.