Velký útěk z Alcatrazu
Federální věznice Alcatraz byla založena v roce 1934 a fungovala do roku 1963, tedy 29 let. Během této doby se z věznice pokusilo utéct 36 mužů, a to včetně dvou, kteří se o útěk pokusili hned dvakrát. Ze všech těchto pokusů bylo 23 vězňů dopadeno, dalších 6 zastřeleno při útěku a dva utonuli. Existuje tu však jedna záhadná výjimka, která trápí celý svět už přes 50 let. V roce 1962 se totiž z Alcatrazu podařilo utéct třem vězňům, Franku Lee Morrisovi, Clarenci Anglinovi a jeho bratru Johnovi.
Tito nechvalně proslulí vězni si dokázali vyrobit únikový východ ve svých celách za pomoci naostřených lžic a kusu listu pily. Otvorem se dostali kolem větrací šachty, což jim umožnilo se následně dostat pod střechu. Na té si postupně vytvářeli zásoby všech věcí, které využili k následnému útěku z ostrova. Muži si byli vědomi toho, že budou potřebovat nějaké plavidlo, na kterém se dostanou na pevninu. Proto se rozhodli, že vyrobí gumový člun z ukradených pláštěnek. Také měli v plánu ze starého akordeonu vyrobit přístroj k nafouknutí improvizovaného člunu. Dokonce si obstarali i pádla.
Zní to neuvěřitelně, ale vězni dokázali vytvořit makety svých hlav z papírmaše (směs lepidla, vody a papíru). Dokonce jim přidělali i svoje vlastní vlasy a pravděpodobně z polštářů a oblečení vytvořili obrys těl pod dekou. Tímto způsobem dokázali večer obelhávat dozorce a v klidu tak mohli pracovat v únikové šachtě na plánu útěku. K tomu se nakonec odhodlali 11. června roku 1962. Vše bylo jasné. Větrací šachtou se dostat ven, pak dostat připravené náčiní na břeh, nafouknout člun a uplavat pryč z ostrova Alcatraz na souš. Bohužel nikdo dodnes neví, jestli se jim to doopravdy podařilo, nebo jestli se utopili v moři. Oficiálně byli však vedeni jako pohřešovaní a „pravděpodobně utonulí“.
Je však potvrzeno, že o pár let později dorazila jednomu z dozorců prázdná pohlednice z Brazílie. Navíc se 15 let po jejich útěku objevila v médiích fotografie, která měla zachycovat bratry Anglinovy právě kdesi v Brazílii. Problém byl však v tom, že oba muži byli ve slunečních brýlích a měli dlouhé vlasy. Fotografie navíc nebyla příliš ostrá, takže nebylo možné rozpoznat, jestli je fotografie opravdová, nebo falešná.
Tento fascinující útěk se stal inspirací pro americký film Útěk z Alcatrazu, v němž si v roce 1979 zahrál i legendární Clint Eastwood. Snímek celou tuto historickou událost zpopularizoval i pro další generace, takže se nemůžeme divit, že záhadu ztracených vězňů chtěl kdekdo rozluštit a vypátrat trojlístek kriminálníků za pomoci moderních technologií. A skutečně se tomu tak stalo. Díky umělé inteligenci a počítačovým programům, které dokážou rozpoznat lidský obličej i ve velmi špatné kvalitě fotografie, se to společnosti IdenTV za pomoci složitých algoritmů podařilo rozluštit. Jejich program na oné fotografii z Brazílie poznal jednoho ze tří vězňů, a to konkrétně Johna Anglina.
Tento důkaz by prý u soudu neobstál, nicméně uprchlým vězňům by dnes bylo něco přes 80 let. Takže i když je poměrně pravděpodobné, že stále žijí, do vězení už by je možná ani neposlali. Určitě ne do Alcatrazu, kde federální věznice přestala fungovat rok po útěku tria vykuků a dnes je celý ostrov především turistickou atrakcí.