Prezident Zeman jedná s kandidáty na ministry
Ačkoli prezident Zeman předesílal, že se plně vynasnaží, aby byla vláda jmenována co nejrychleji, dává si na čas. Postupně se setkává se všemi navrhovanými kandidáty na jednotlivé posty ministrů, se kterými jedná a debatuje o jejich budoucích plánech. V době poměrně závažné krize zaznívá z úst některých politických komentátorů kritika, že se jedná o zbytečné protahování nastalé situace.
Dnes se prezident Miloš Zeman setkal s adeptem na ministra zahraničních věcí Janem Lipavským (Piráti). O tom se již déle hovoří jako o kandidátovi, o kterém se prezident nepřímo vyjádřil v tom smyslu, že jej nejmenuje. Jan Lipavský se ovšem na tiskové konferenci po schůzi s prezidentem otázce na toto téma zcela očividně vyhýbal a odpovídal velice nepřímo. Několikrát odkazoval na ústavu, která je dle jeho názoru rozhodující.
„Jmenování probíhá na bázi premiér-prezident, a tam si myslím, že je potřeba se o tom dál bavit,“ odpověděl Lipavský na otázku, zda mu prezident Zeman přímo sdělil, že má k jeho osobě výhrady. „Já přece nemohu mluvit za pana prezidenta,“ dodal Lipavský. „Jmenování vlády není otázka, kterou jsem kompetentní odpovědět. Nemohu říct nic jiného, než že je to záležitost pana premiéra.“
Sporná témata
Celkově ovšem považuje Lipavský debatu s prezidentem za věcnou a konkrétní, jak ji sám označil. „Pro mě jako budoucího ministra zahraničí nebo kandidáta na ministra zahraničí je klíčové budování konsenzu v zahraniční politice, to znamená dialog vláda, prezident, šéfové komor a další klíčoví aktéři české zahraniční politiky,“ sdělil Lipavský.
Na některých tématech se Lipavský s prezidentem neshodl. Jde například o přesun české ambasády v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma, o což prezident Zeman dlouhodobě usiluje. Tento „úkol“ označil za poselství svého srdce. Jan Lipavský se totiž k přesunu ambasády vyjadřuje poněkud zdrženlivě. „Věřím tomu, že rozdílnost názorů není důvodem pro nejmenování. Osoba jednoho ministra nemůže změnit to, jak rozhodli voliči ve volbách,“ dodal Lipavský.
„Jsou oblasti, kde jsme debatovali. Například o otázce Izraele a o V4. Já jsem představil velmi konkrétní kroky, které se vážou k české zahraniční politice a k tomu, co by česká zahraniční politika mohla dělat v těchto vztazích,“ řekl Lipavský.
Co říká ústava?
Prezident Zeman se při jmenování jednotlivých ministrů podobně zachoval již několikrát, a to i přesto, že se ústava o žádném prezidentském vetu premiérova návrhu na sestavení vládního kabinetu nezmiňuje. Dle ústavy prezident jmenuje premiéra a na jeho návrh jmenuje ostatní členy kabinetu, které pověřuje řízením ministerstev nebo jiných úřadů.
Petr Fiala i další členové vznikající vlády několikrát zopakovali, že z navrhovaného personálního složení nehodlají ustupovat. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, kandidát na vicepremiéra a ministra práce a sociálních věcí, v neděli v České televizi řekl, že pokud by prezident Zeman nevyhověl návrhu na jmenování nové vlády, podaly by koalice kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu ČR.