Josefové, kteří změnili dějiny
Tragický osud Lidic byl způsoben sérií nešťastných náhod. Lidický sukničkář Václav Říha chtěl tehdy zapůsobit na svou tajnou lásku Annu Maruščákovou, a tak si vymyslel historku o tom, jak hrdinsky spolupracuje s odbojem proti nacistům. Po atentátu na Heydricha, který spáchali Gabčík s Kubišem, Hitler doslova zuřil. Začaly proto masové popravy a gestapo nutně potřebovalo najít viníky atentátu, i kdyby šlo o nevinné lidi.
V té době se Říha rozhodl svůj vztah s Annou ukončit, protože byl ženatý a měl doma malé dítě. Maruščákové proto zanechal dopis, ve kterém naznačoval, že je do atentátu zapleten a musí nutně zmizet. Dopis však skončil v rukou gestapa, které tak získalo podezřelé osoby. Následovaly rozsáhlé razie v Lidicích, kde gestapo pátralo po jakémkoli spojení s parašutisty. Když nic nenašli, zaměřili se na mladé piloty Horáka a Stříbrného. Čeští letci bojující v Anglii? Podle gestapa museli být do atentátu určitě zapojeni. A tak byl osud středočeské vesnice zpečetěn.
Josef Horák a Josef Stříbrný po střední škole odešli do Hranic na Moravě, kde studovali Vojenskou akademii. Oba se připojili k letectvu a stali se stíhacími piloty. Po nacistické okupaci byli z armády propuštěni a začali pracovat jako úředníci v Praze, zatímco hledali způsob, jak uprchnout za hranice. To se jim podařilo těsně po Vánocích roku 1939. Vlakem z Wilsonova nádraží se dostali do Uherského Brodu, odkud překročili hranice na Slovensko. Odtud je čekala dva měsíce dlouhá a poměrně náročná cesta přes Košice, Budapešť, Jugoslávii, Střední východ až do Francie, kam se dopravili lodí. Z Francie pak jejich cesta směřovala do Anglie.
V Anglii byl Josef Horák zařazen k 311. československé bombardovací peruti RAF. Během svého působení v Británii se seznámil s Angličankou Winifred, která se stala jeho budoucí manželkou. Ještě během války se vzali. Krátce po jejich svatbě došlo k tragédii, která navždy změnila jejich životy. Bohužel šlo o vyhlazení jejich rodných Lidic nacisty. Hrůznou zprávu o smrti svých rodin a zničení vesnice se dozvěděli prostřednictvím vysílání BBC. Josef Horák ztratil téměř všechny blízké, a tragédii přežila pouze jeho sestra Anna. Ani její osud však nebyl jednoduchý. Byla v devátém měsíci těhotenství, když ji nacisté odvlekli do koncentračního tábora. Tam porodila dítě, které jí však bylo ihned po porodu odebráno a zavražděno. Sama však pobyt v táboře přežila. Anna zůstala po zbytek života hluboce traumatizovaná a tento šok ji poznamenal po zbytek života.
Po válce se Josef Horák a Josef Stříbrný vrátili do Československa. Horáka doprovázela jeho žena Winifred, které se nová země zpočátku líbila. Josef Horák cestou domů doufal, že zprávy o zničení Lidic nebyly tak strašné, jak se říkalo. Bohužel skutečnost byla ještě horší, než si dokázal představit. Jeho vesnice doslova zmizela z mapy, jeho rodina byla mrtvá a on se ocitl bez domova. Přestože se začaly stavět nové Lidice, pro Horáka ani Stříbrného tam nebylo místo. Přeživší obyvatelé tragédii přisuzovali právě jim. Vinili je z toho, že kvůli jejich službě v RAF byla vesnice vypálena. Označovali je za nepřímé viníky zkázy a odmítli je přijmout zpět mezi sebe. To však nebyla tak úplně pravda.
Horák, který si uvědomil, že v Československu už není vítán, se rozhodl odejít zpět do Anglie, kde našel nový domov. V Británii se vrátil k letectví a pokračoval ve své kariéře pilota z povolání. Jeho osud však byl tragický. Během cvičného letu ztratil kontrolu nad letadlem a havaroval. To ho bohužel stálo život.
Josef Stříbrný zůstal v Československu a stal se učitelem na leteckém učilišti v Olomouci. Jeho život se však dramaticky změnil po nástupu komunistického režimu. Byl za svou službu v RAF považován za nežádoucí osobu a skončil ve vězení jako politický vězeň. Po propuštění byl nucen pracovat jako natěrač a lakýrník, což pro něj, bývalého elitního leteckého navigátora, bylo hlubokým ponížením. Nedokázal se s tím vyrovnat, začal pít, a nakonec se mu rozpadlo i manželství. K jeho trápení se přidaly zdravotní problémy. Onemocněl rakovinou plic. Zemřel v roce 1976 v Písku.
Osudy těchto dvou statečných mužů, kteří za války bojovali za svobodu své země, se po návratu domů naplnily tragédiemi. Jejich hrdinství, které by mělo být oceňováno, bylo místo toho zničeno nepochopením a politickými poměry.
Zdroje informací:
https://spolekodboje.cz/lidicti-letci/
https://www.mujrozhlas.cz/special-radiozurnalu/letci-josef-horak-josef-stribrny-rozhovor-s-posledni-zijici-lidickou-zenou
lidice.cz