Pochopitelně plný košík. Houby ještě pořád rostou. A těch roztodivných barev, tvarů a druhů. Hřiby jsou nuda. Každá houba je sice jedlá minimálně jednou, ale pokud si nejste jistí, raději si třeba vezměte s sebou jednu plodnici, kterou zkonzultujte s vševědoucím Googlem a příště bude váš repertoár hned bohatší a barevnější.
Přejeme dobrý "lov" a dobrou chuť!
1. Krkonošský hubník
daler.ru
Připravte si 4 vejce, 2 - 3 hrnky sušených hub (můžete ale použít i čerstvé nebo, pokud máte radši pikantnější chuť, naložené), 1 - 2 cibule, 5 housek, šálek mléka, 5 stroužků česneku, sádlo, pepř a sůl.
Sušené houby povařte v osolené vodě, sceďte, cibuli nakrájejte na jemno, česnek prolisujte. Housky nakrájené na kostičky vložte do misky, zalijte mlékem, které by se do nich mělo pořádně vsáknout. Přidejte k nim vychladlé houby, česnek a cibuli. Důkladně promíchejte, zalijte rozmíchanými vejci, osolte a opepřete. Pokud se vám směs bude zdát příliš řídká, můžete ji zahustit strouhankou nebo krupicí. Pro chuť můžete přidat i majoránku.
Pekáček vytřete sádlem nebo jiným tukem a naplňte ho houbovou směsí. A pak upečte v předehřáté troubě do zlatova. Pokud dáte navrch ještě pár hoblinek sádla nebo másla, bude hubník vláčnější.
Lakovka ametystová skvěle vypadá a chutná naložená. Zdroj: boredpanda.com
2. Plněné masáky
Mochomůrku růžovku, lidově zvanou masák, spolehlivě poznáme jednak podle toho, že nevyrůstá z kalichu, ale především podle prstence, který je podélně rýhovaný. Specifická je i narůžovělá barva na lomu houby, ale v podstatě i na první pohled. Zdroj: mariazmagdaly.wordpress.com
Budete potřebovat mladé mochomůrky růžovky neboli masáky, 1/2 kila mletého masa, 6 stroužků česneku, 1 vejce, 2 cibule, kousek špeku, 1 malou feferonku, kmín, pepř, sůl, majoránku a sádlo.
Houby očistíme, třeně (nohy) nakrájíme nadrobno. Mleté maso promícháme s nadrobno nakrájenou cibulí, chilli papričkou, kmínem, solí, pepřem, majoránkou a utřeným nebo rozmačkaným česnekem, nakrájenými třeni a vejcem. S
měsí naplníme kloboučky hub a rozložíme je na pekáč vymaštěný sádlem. Posolíme, popepříme, pokmínujeme a lehce podlijeme vodou. Pečeme v rozpálené troubě na 180 stupňů cca 15 až 20 minut. Ideální je posypat je těsně před koncem pečení nastrouhaným sýrem.
boredpanda.com, foto: Vyacheslav Mishchenko
3. Palačinkový houbový dort
shootfirsteatlater.com
Tohle by nás nikdy nenapadlo, ale nevypadá to úplně marně. Recept naleznete
ZDE.
4. Houbový "kaviár"
"Žabí stehýnka" z hub by asi neklapla. Zdroj: boredpanda.com, foto: Vyacheslav Mishchenko
Přichystejte si 500 gramů čerstvých hub, 2 cibule, 3 stroužky česneku, citron, pepř, sůl, 2 lžíce oleje a pažitku.
Houby pokrájejte nadrobno a opečte na rozpáleném tuku. Zvlášť nechte zesklovatět cibuli, přidejte ji k houbám a společně duste, dokud houby nezměknou. Vychladlé je pak i s cibulí umelte. Ochuťte utřeným česnekem, solí, pepřem, citrónovou šťávou a sekanou pažitkou. Podávejte jako pomazánku na bagetce nebo chlebu.
boredpanda.com, foto: Vyacheslav Mishchenko
5. Ryzce na divoko
receptyonline.cz
Pokud nechcete ryzce - jedny z nejchutnějších hub - nakládat nebo je jenom tak osmahnout na sádle, zkuste tenhle recept.
Prošmejděte lesní cesty, kde se ryzce v trávě často schovávají. Budete potřebovat minimálně 8 větších nebo víc menších kousků, kořenovou zeleninu, 1 větší cibuli, 4 dkg slaniny, sůl, bobkový list, nové koření, pepř, smetanu, hladkou mouku a ocet.
Očištěné ryzce překrojíme a s nastrouhanou zeleninou, kořením a nadrobno pokrájenou cibulí opečeme na slanině nakrájené na kostičky. Podlijeme horkou vodou a pomalu dusíme. Měkké houby během dušení vyndáme. Přidáme smetanu a povaříme na hladkou omáčku. Do hotové omáčky vrátíme ryzce. Podáváme s houbovým knedlíkem.
Hříbků už moc nenajdete. Ale zase - jak kde. Zdroj: boredpanda.com, foto: Vyacheslav Mishchenko
6. Houbový "tatarák"
ireceptar.cz
Potřebujete směs 4 druhů hub - lišek, suchohříbků, babek, růžovek nebo třeba holubinek atd., cibuli, drcený kmín, sůl, pepř, koření na steak, sladkou papriku, chilli omáčku s česnekem, sojovku, worchestrovou omáčku a vajíčko.
Jednu středně velkou cibuli nakrájíme najemno, polovinu z ní necháme na oleji zesklovatět, přidáme houby (přibližně půl kila směsi) nakrájené nadrobno. Cca 20 minut dusíme, podléváme vodou a často mícháme. Těsně před odpařením vody přidáme vejce a prudce mícháme. Ale ne do úplného ztuhnutí. Poté přidáme zbývající ingredience a druhou půlku cibule. Druhou variantou je vmíchání syrového vejce (respektive pouze žloutku) jako u klasického tataráku až do hotového "tataráku". Kořeňte dle svých vlastních preferencí a chuti. Podáváme klasicky na očesnekované topince.
boredpanda.com
A malé upozornění na závěr: Pokud chodíte na houby do Brd, vyrážejte buďto dopoledne, nebo si až do 30. listopadu najděte jiný revír. Myslivci by si vás mohli splést s jelenem a nekompromisně vás sejmout. Právě kvůli lovu jelení a další spárkaté zvěře je v době od 16 odpolední do 9 hodiny ranní až do konce listopadu vstup do Brd zakázán.