fb pixel
Vyhledávání

5 nejhnusnějších zvířat na planetě Zemi

Zdroj: theinertia.com

Máme rádi zvířata. I když nejsou chlupatá a nemají hebkou srst. Ale s některými si příroda opravdu krutě zašpásovala.

Radka Pružinová
Radka Pružinová 26.1.2016, 15:50

Tahle zvířátka opravdu neaspirují na mazlíčka roku. Ani nejsou tak hnusná, až jsou roztomilá. Ale jisté kvality se jim upřít nedají.

1. Rypoš lysý

Životní styl téhle obludky je nadmíru zajímavý. Patří mezi jediné dva druhy savců, kteří žijí tzv. eusociálním způsobem života, nám známého např. od mravenců nebo včel. Dospělí se v hnízdě, ve kterém žijí minimálně dvě generace, starají společně o potomstvo. Jsou rozděleni na množící se - královskou - kastu a sloužící - dělnickou. Všichni jedinci jsou zcela oddáni celému superorganismu a královně.

Tím ale jeho zvláštnosti nekončí. Je imunní vůči bolesti. Jeho kůže neobsahuje žádné receptory, které by ji mohly spouštět. Umí zpomalit svůj metabolismus. A především, nikdy nedostane rakovinu. Vědci je v současné době laboratorně zkoumají a spekulují o tom, že by mohli být klíčem jak k léčbě rakoviny, tak prodloužení lidského života.

Vzhledem k tomu, že jsou téměř nezničitelní, možná jednou po jaderné apokalypse zdědí Zemi...

2. Krtek hvězdonosý

Tenhle krtek s hvězdicí místo čumáku, který má rád vodu, žije na východě USA a Kanady. Co mu závidíme, je fakt, že mu v zimě ztloustne ocas, protože se mu do něj uloží zásoby tuku. Je to ukrutný hltoun. Potravu, na kterou narazí prostřednictvím svého hmatového orgánu - nosu s 22 výběžky, zhltne během 227 milisekund, přičemž za pouhých 8 milisekund předtím usoudil, jestli půjde pozřít.

3. Blobfish - sliznatá ryba

Mrzutě a zhnuseně působící slizká kreatura, která nemá vůbec žádné kosti, žije v hlubokých australských pobřežních vodách v hloubce 600–1 500 metrů. Patří mezi ohrožené druhy, protože se často stává vedlejším úlovkem při rybolovu. To jí na náladě pochopitelně moc nepřidává.

4. Ksukol ocasatý

Můj osobní favorit. Jeden z nejzajímavějších obyvatel ostrova Madagaskar a potažmo celé planety je tenhle primát s prstem jako E. T. Tím klepe na kůru stromů jako datel a vytahuje z dutin hmyzí larvy.

Teplota tohoto speciálního prstu je zhruba o 2 stupně nižší než teplota ostatních prstů. Pokud ale začne lovit, ohřeje se tento prst až o 6 stupňů. Teplota ostatních prstů se přitom nemění. Místní domorodci věří, že ten, na koho ksukol svým prstem ukáže, se brzy rozloučí se životem.

5. Nasikatabrachus

Tahle exotická žába byla objevena v Západním Ghátu na jihu Indie teprve v roce 2003. A byl z toho poprask. Od současných žab je totiž nejen vizuálně, ale i geneticky vzdálena natolik, že toho má mnohem víc společného spíše s jejich pravěkými předchůdkyněmi. Byla označena za živoucí fosílii. Jejími nejbližšími žijícími příbuznými jsou žáby ze Seyschellských ostrovů. Ty tedy byly v druhohorách - před 130 miliony let - nejspíš součástí Indie.

A SEM se podívejte pro změnu na nejroztomilejší zvířátko na světě.

Podobné články

Doporučujeme

Další články