Chicagská sedma
60. léta byla ve Spojených státech amerických obdobím divokého občanského aktivismu. Více či méně militantní skupiny bojovaly proti establishmentu na všech možných úrovních. Někteří zápasili s rasismem a segregací, jiným neseděl kapitalismus a další chtěli konec války ve Vietnamu. Řada z nich navíc – vědoma si toho, že větší dav má silnější hlas – dokázala najít společnou řeč a spojit se. A tak se v roce 1968 během sjezdu Demokratické strany v Chicagu stalo, že se několik tisíc demonstrantů tvrdě střetlo s policií. To, co mělo být pokojným protestem, se změnilo ve válku lidu proti obuškům a slznému plynu.
Obrovská akce musela mít dohru, a tak před soudem stanulo pět vůdců – Tom Hayden, Rennie Davis, Abbie Hoffman, Jerry Rubin a David Dellinger – kteří protesty zorganizovali, dále dva mladíci – John Froines a Lee Weiner – kteří se k hlavním aktérům připletli z řad ostatních demonstrantů v době zadržení a Bobby Seale, spoluzakladatel a představitel Černých panterů, jenž se k sedmičce obžalovaných dostal víceméně omylem a jen proto, že byl spoluzakladatelem a představitelem Černých panterů a v době demonstrací se zrovna nacházel v Chicagu. Prokázat to chtělo dva měsíce, během kterých Seale před tribunálem zažíval všechny možné projevy rasismu a diskriminace, než soudce uznal, že Seale s ostatními aktivisty nemá nic společného a neměl by s nimi být souzen.
Zbývajících sedm čekala ještě pěkná doba strávená v soudní síni, navíc mediálně ostře sledovaná, než se případ posuzovaný mimo jiné silně zaujatým soudcem, rozsekl. Zatímco v rámci americké historie jde o poměrně známou kauzu, mimo USA je tato kapitola spíše neznámá. Snad i proto se původním povoláním scenárista Aaron Sorkin rozhodl natočit soudní drama tímto příběhem inspirované. Chicagský tribunál z produkce Paramount Pictures byl vinou pandemické krize premiérově uveden na Netflixu už v říjnu 2020, nyní v oscarovém klání bojuje o vítězství v celkem šesti kategoriích včetně Nejlepšího filmu. Detailnější recenzi na snímek si můžete přečíst zde:
Aaron Sorkin je dobrý scenárista. A dobrý scénář je přesně to, co soudní drama potřebuje. Zároveň se ale ukázal být nápaditým režisérem, což ukazuje zejména obsazení Chicagského tribunálu. Part uhlazeného, přesto v kritické chvíli rozhodného studentského vůdce Haydena, svěřil Oscarem již ověnčenému Eddiemu Redmayneovi, který je znám spíše jako představitel zakřiknutých podivínů – zahrál si třeba Stephena Hawkinga, Mloka Scamandera ve Fantastických zvířatech nebo hlavní part v dramatu Dánská dívka.
Zarytého pacifistu Dellingera, jenž ve filmu navíc slouží coby jakási otcovská postava – je totiž ze všech obžalovaných nejstarší – ztvárnil ji John Carroll Lynch, jehož požehnáním i prokletím je, že je extrémně podobný notoricky známému sériovému vrahovi Johnu W. Gacymu alias Klaunovi zabijákovi. Lynch bývá velmi často obsazován do rolí psychopatických násilníků a maniaků. Vidět ho v naprosto opačné poloze je zvláštní, nicméně příjemné. Navíc se mu i na malém prostoru daří uhrát maximum. Zdaleka nejzajímavější volbou je nicméně komik Sacha Baron Cohen v úloze Abbieho Hoffmana. Cohen je za svůj výkon nominován na Oscara, což je víc než zasloužené. Herec, který proslul zejména komediálními alter egy, především Boratem, se v posledních letech orientuje na vážné role a v každé další dokazuje, že i v takových partech má co nabídnout.
Sorkinovi se zároveň poměrně věrně podařilo nejen držet se historických reálií, ale také poměrně věrně zachytit povahy jednotlivých aktérů procesu. Více o tom, jak to bylo ve skutečnosti a v čem se snímek s pravdou rozchází, se dozvíte v následující galerii:
Chicagský tribunál je kromě Nejlepšího filmu, Nejlepšího herce ve vedlejší roli a Nejlepšího původního scénáře nominován na Cenu AFA také v kategoriích Nejlepší kamera, Nejlepší střih a Nejlepší píseň. Šanci sošku skutečně získat má především Cohen, nicméně mu ji zřejmě vyfoukne Daniel Kaluuya za roli Freda Hamptona v jiném na několik Oscarů nominovaném kousku, snímku Judas and the Black Messiah režiséra Shaky Kinga. To není bez zajímavosti; Fred Hampton byl totiž vůdcem chicagské frakce Černých panterů a v Chicagském tribunálu se tedy tato osobnost v epizodní roli také objeví. U Sorkina si Hamptona zahrál Kelvin Harrison Jr.
A ještě jedna zajímavost; Sorkin scénář filmu napsal už v roce 2007 a původně pro Stevena Spielberga. Ten chtěl do role Bobbyho Seala obsadit Willa Smithe a jako Toma Haydena si představoval Heatha Ledgera. Ten nicméně zemřel přesně den před jejich schůzkou. Zároveň tehdy propukla stávka scenáristů, která trvala 100 dní a Spielberg z obavy z navýšení rozpočtu od projektu odstoupil. Sorkinovi tak zůstal nevyužitý scénář v šuplíku, kde uzrál do doby, kdy se jeho autor cítil dostatečně připravený na to sám usednout na režisérskou stoličku.