Renesanční Swayze
Patricka Swayzeho všichni známe především jako tanečně nadaného rebela Johnnyho z Hříšného tance, nejsladšího ze všech filmových slaďáků. Idol žen a dívek zdědil taneční nadání po matce, která byla rovněž tanečnicí a později i choreografkou. Swayzeho otec naproti tomu začínal jako rodeový kovboj, s rozrůstající se rodinou - Swayze měl tři vlastní sourozence a adoptovanou sestru - ale přijal místo v architektonické firmě.
Hyperaktivní Patrick se odmalička věnoval pohybu. Sportoval, tančil, chodil do školního dramatického kroužku. Ze sportu ho nejvíc bavil fotbal a toužil se mu věnovat profesionálně, ošklivě si ale zranil koleno, což jeho kariéru ukončilo dřív, než vůbec začala. Dost ho to zklamalo a v kombinaci s příchodem puberty to v mladíkovi začínalo vyvolávat nepředvídatelné záchvaty vzteku a agresivní chování. Aby se zklidnil, zkusili ho rodiče přihlásit na aikido - a bojový sport zabral. Swayze se tak začal učit ještě wushu a taekwondo. I to ho později, už v dospělosti, přivedlo k buddhismu a zkoumání dalších východních náboženství. „Vždycky jsem cítil, že jedna moje část má blízko k duchovnu, ale jako mladík jsem se bál to zkoumat, navíc, když vyrůstáte v Texasu, nedočkáte se v tomhle zrovna vřelé podpory,“ vysvětlila hvězda v jednom interview svůj postoj k víře.
Koncem střední školy už ale naplno propadl tanci a po maturitě odjel do New Yorku, kde začal obrážet konkurzy. Jednou z jeho prvních velkých rolí byl samotný Danny Zucko v divadelní verzi Pomády, a to rovnou na Broadwayi. Díky tomu se Swayze dostal v epizodní roli do televizního seriálu M.A.S.H. a pak se rozhodl, že zkusí štěstí přímo u filmu.
Zákeřná slinivka
Mladý tanečník měl štěstí. Kromě pohyblivé pánve a pohledné tváře s modrýma očima měl i celkem talent. Francis Ford Coppola si ho vybral do svého filmu Ztracenci, který vypráví o dvou znepřátelených pouličních ganzích. Film tehdy představil i další nové a dnes světoznámé tváře - třeba Matta Dillona nebo Toma Cruise. V nápaditém, leč průměrném akčním sci-fi Rudý úsvit si mimo jiné zahrál s Jennifer Gray, která se mu o pár let později stala kolegyní a partnerkou v jeho největším filmovém hitu...
Tím byl právě Hříšný tanec, díky němuž se ze Swayzeho stala superstar a především idol žen a dívek po celém světě. Tenhle fešák měl ale už od roku 1975 oči jen pro jednu - pro svou manželku, švédskou herečku a režisérku Lisu Niemi. Poznali se pět let před svatbou, když jemu bylo 18 a jí pouhých 14 a Lisa k němu docházela na hodiny tance. Swayze později prozradil, že jeho téměř celoživotní láska byla inspirací pro hit She's Like The Wind, který složil a nazpíval pro soundtrack k Hříšňáku.
Po Hříšném tanci Swayze po boku Demi Moore natočil další super-slaďák, legendární snímek Duch. Ocenění kritiky se ovšem dočkal až se snímkem Tři muži v negližé. Příběh tří travestitů, kteří cestují přes celé Státy, aby se zúčastnili soutěže krásy, vynesl Swayzemu nominaci na Zlatý glóbus. Jeho poslední filmovou rolí se stal agent FBI v seriálu Zvíře z roku 2009. Právě tehdy totiž herec, který předtím už zvládl zkrotit závislost na alkoholu, prohrál dvacetiměsíční boj s rakovinou slinivky. Tu mu diagnostikovali krátce po dotočení pilotu Zvířete, kdy měl Swayze poprvé tak silné bolesti, že musel být hospitalizován. Ikonický herec nás opustil ve věku pouhých 57 let.