1. Bunkry
Nechal je vystavět paranoidní komunistický diktátor Enver Hodža (po albánsku psáno Hoxha). Bylo jich přes sedm set tisíc a měly sloužit obyvatelstvu k obraně při napadení země. Albánci byli k jejich použití trénováni už od dvanácti let a i dnes je najdete po celé zemi.
2. Překrásné hory
Do nejvýše položených usedlostí se dostanete po kamenitých cestách. Jsou tu tábořiště a místní se s vámi rádi vyfotí – budete pro ně stejná atrakce jako oni pro vás.
3. Mercedesy
Jsou všude. Hromada starých ze sedmdesátých let, doplněná také celkem rozšířenými z osmdesátých plus výběr novějších aut. Vlastnit auto mohli Albánci až po pádu komunistického režimu počátkem devadesátých let, milují je a na každém rohu je ruční automyčka.
4. Chudoba
Venkov tu občas připomíná středověk a hlavně v městech pak potkáte řadu žebráků, včetně dětí. Pod hranicí chudoby žilo ještě před dvěma lety více než čtrnáct procent obyvatelstva.
5. Ženy
Zvláštní anomálie. Podle mě se jejich fyzický vývoj zasekne tak v sedmnácti letech, stáří na nich začne být vidět až tak ve čtyřiceti. Mladší holky jsou tu prostě krásné a velmi vkusně oblečené.
6. Ceny
Z těch padnete na zadek. Třeba místní pochoutku Byrek (listové těsto, plněné zeleninou, sýrem nebo masem) koupíte za čtyři až pět korun, cigarety jsou zhruba dvakrát levnější, než u nás – a tak dále. Výlet do Albánie vás vyjde doslova na pár šlupek.
7. Hlavní město
Tirana má necelého půl milionu obyvatel. Předměstí vypadají pěkně divoce, domy jsou obouchané, špinavé a rozpadají se. Centrum se dá srovnat s jakoukoliv vyspělejší metropolí – obchody, bankomaty, hospody. Na každém rohu stojí policajt, takže se nemusíte ničeho bát. Ale v noci nejsou všechny ulice osvětlené.
8. Na silnici
Policie dohlíží na provoz velmi pečlivě, ale stejně je to na silnicích binec. Plnou čáru berou řidiči jen jako "doporučení", stejně jako jízdní pruhy. A musíte si dát bacha na kárky tažené koni a oslíky plus sem tam pobíhající hospodářské zvířectvo. Připravte se na troubení, které značí, že vás někdo předjíždí.
Nemáte dost? Tak si přečtěte, z čeho byl Herr Hackenburg na větvi v
Bratislavě nebo v
Paříži.