fb pixel
Vyhledávání

Pošlete prachy, nebo zveřejníme video, jak leštíte bambus. Na internetu řádí nová fake výhrůžka

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

A jsou tady zase. Znovu udeřili vyděrači z internetového podsvětí. Tentokrát rozesílají emaily, po jejichž přečtení začnete přemýšlet, co jste v zorném poli webkamery všechno dělali a nejspíše se lehce začervenáte. Tvrdí totiž, že přes vaši webku získali choulostivá data a když nezaplatíte, tak vše zveřejní. Samozřejmě je to celé podvod a my osobně moc nehcápeme, jak na to ještě někdo může naletět, přesto se takové kauzy objevují zas a znovu na celkem pravidelné bázi...

Václav Roman
Václav Roman 24.9.2018, 11:29

1. Aktuální "hrozba"

Vyděračské hrozby se po internetu šíří jako vlny. Jedna přejde, objeví se další. Pokud umíte plavat, nesemele vás to, ale jsou mezi námi tací, kteří kliknou na něco, na co nemají, případně jsou natolik vystrašení, že požadované výkupné zaplatí. Aktuálně se jedná o částku 250 dolarů v bitcoinech, kterou je nutné uhradit do 48 hodin, jinak únosci zveřejní snímky, jak si doma děláte dobře, jak se utápíte v alkoholu, jak týráte vašeho domácího mazlíčka či jak se prostě producíruje po bytě nazí a tančíte na reklamní znělky. Hrozba se tak rozšířila, že to musela prošetřit Policie ČR, která říká, že emailový vyděrači ve skutečnosti nic nemají a výhrůžky jsou plané. Ale i roce 2018 jsou jedinci, které napadne; co kdyby to byla pravda. Rada je nic neplatit, podobné emaily mazat. A pokud trpíte stihomamem, webku si přelepte, zrcadla doma zakryjte hadrem a vyhledejte pomoc psychiatra.

2. "Zaplať, jinak budeš brečet"

Není to vůbec ojedinělý případ. Vyděračské emaily a softwary tu jsou už léta. Princip je stejný, obměňují se varianty. Vzpomeňme na to, jak minulý rok počítačové sítě systému Microsoft Windows ochromil ransomware WannaCry. Ransomware neboli vyděračský software funguje tak, že zašifruje data či samotný přístup do operačního systému a požaduje po uživatele výkupné. Popisovaný virus WannaCry napadl na 300 tisíc počítačů téměř po celém světě. Největší problémy způsobil Národní zdravotnické službě ve Velké Británii. Čtyři desítky zdravotnických zařízení musely dokonce omezit svůj provoz. Napadeny byly též počítače automobilek Renault a Nissan či německých drah Deutsche Bahn. Kdo se chtěl dostat ke svým datům, musel zaplatit výkupné 300 dolarů. Není žádným překvapením, že po zaplacení nebyla data nikomu zpřístupněna.

3. Virus Petya

Dalším z rodiny škodlivin je virus Petya, který se poprvé objevil v březnu 2016, kdy útočil na oddělení lidských zdrojů v různých společnostech, do kterých přišel email od „uchazeče“ o pracovní pozici se zavirovaným souborem. Mnohem sofistikovanější byl útok v roce 2017, kdy se virus šířil prostřednictvím aktualizací účetního programu. Tento software nešifruje pouze jednotlivé soubory, ale rovnou celý pevný disk.

4. Tenkrát poprvé

Na závěr se podíváme, kde to celé začalo. Tvůrcem prvního ransomware je evoluční biolog Joseph Popp, jehož počítačový trojský kůň zvaný jako AIDS trojan nebo PC Cyborg se začal šířit už v roce 1989. Popp nic nepodcenil, aby zajistil svému viru "životaschopnost" a aby vydělal co nejvíce peněz, rozeslal na 20 000 zavirovaných disket. Adresoval je účastníkům mezinárodní konference Světové zdravotnické organizace o AIDS.

Všechny diskety nesly označení „AIDS – Úvodní informační diskety“. Po spuštění diskety došlo k zašifrování souborů na disku a systém se stal nepoužitelným. Kdo chtěl systém odemknout a znovu používat, tak musel zaplatit společnosti PC Cyborg Corporation 189 dolarů. Údaje o platbě měly být odeslány do P.O. Boxu v Panamě.

A zde si přečtěte o legendární důchodkyni, která chtěla zakázat ty internety.

Podobné články

Doporučujeme

Další články