fb pixel
Vyhledávání

Pouliční umění v Praze nás baví! Trumfne pomník à la ‚bordel na kolečku‘ hradní rudé trenky?

Čerstvě odhalený pomník Johanna Wolfganga von Goethe na pražském Masarykově nábřeží, který byl 2. října instalován u vchodu do Goetheho institutu, vyvolává rozporuplné reakce. Výtvarník Jiří David na sebe může být pyšný!

Veronika Kratochvílová
Veronika Kratochvílová 7.10.2015, 11:50

Zednické kolečko plné suti, popela, kabelů, rozebrané elektroniky, cigaretových špačků a nejslavnějších knih proslulého německého básníka, prozaika, dramatika a politika instalované na historický podstavec, který institutu zapůjčila Karlovarská radnice. Takhle nějak vypadá nový pomník autora proslulé dramatické básně Faust z dílny výtvarníka Jiřího Davida, který má údajně donutit společnost k alespoň drobnému zamyšlení.

My jsme se u něj také hluboce zamysleli a musíme dát za pravdu výtvarné kritičce Silvii Šeborová, která ho v rozhovoru pro Echo24 přirovnala k červeným trenýrkám skupiny Ztohoven. Je stejně nápaditý, vtipný a neotřelý, avšak rozhodně ne 'nekvalitní', jak se o něm Šeborová vyjádřila.

Jiří David, který své jméno zpopularizoval především ve spojení s instalací obrovského neonového srdce, které se roku 2002 vznášelo nad Pražským hradem, nebo Klíčovou sochou poprvé představenou před 5 lety na pražském náměstí Franze Kafky, si získává přízeň 'obyčejných smrtelníků' i tentokrát. Vzhledem k nedávné trenýrkové akci totiž dokáže mnoho lidí přijmout jeho vyhraněný názor, že umění není od toho, aby zkrášlovalo veřejný prostor, ale aby vyvolávalo polemiku, emoce a otázky.

Goetheův pomník byl postaven již v roce 1883 v Karlových Varech, kde slavný literát rád pobýval. Busta, jejímž autorem je stuttgartský sochař Adolf Donndorf, byla na dvoumetrovém mramorovém podstavci umístěna několik desetiletí.

V roce1945 byl však pomník stržen, busta byla převezena do městského muzea, ale bohatě profilovaný podstavec se ocitnul v temné díře, jedné z těch, které v zemi zbyly po bombardování města během 2. světové války.

Památka, která dlouhé roky budila obdiv kolemjdoucích na prostranství před luxusním hotelem Pupp, tak na dlouhé roky zmizela ze světa.

Až na konci minulého roku byl pošramocený mramorový podstavec náhodně objeven při stavbě parkoviště, aby se po tolika letech mohl znovu holedbat jako nedílná součást moderního Goetheho pomníku.

A pokud vás pouliční umění baví, TADY máte příklady, kdy geniálně splynulo se svým okolím.

Podobné články

Doporučujeme

Další články