Martin Staszko (45) přiznává, že na pokerový turnaj, který udělal z obyčejného pracovníka Třineckých železáren přes noc milionáře, nejde zapomenout. „Ano, je to minulost, ale občas si na ten svůj úspěch rád vzpomenu,” popisuje karetní mistr počátek své profesionální kariéry, díky které se znenadání ocitl ve světě bohatých.
I když své flanelové košili, se kterou tehdy bojoval o titul světového šampiona pokeru, zůstává věrný i nadále, rodinu včetně manželky Radky (30) obklopuje luxusem, ať už v podobě drahých aut, značkových kabelek nebo diamantových šperků. Nastřádanou částku ale utrácí s rozumem. Část z ní navíc pravidelně investuje do kryptoměn, akcií a nemovitostí.
Pro karty má ale stále slabost. „Poker je velice zajímavý a zábavný. Není to jen karetní hra, je to celospolečenská událost, kde se projevují nejrůznější dovednosti. Nejde o náhodu, jak si mnozí lidé myslí. Je to z velké části o tom, jak kdo dobře hraje,” vysvětluje Staszko na nejstarší nepřetržitě fungující české turnajové sérii České pokerové tour, kde jsme ho měli šanci zastihnout.
Není ale jediný Čech, kterému se v této netradiční sportovní disciplíně daří. Martina Staszka z pomyslné lavice nejbohatších pokerových hráčů v tuzemsku sesadil už v roce 2018 Martin Kabrhel (35). Vystudovaný matematik tehdy na turnaji v Rozvadově vyhrál neuvěřitelných 68 milionů korun. Svým fantastickým úspěchem odsunul z první pozice českého žebříčku Staszka, kterého tenkrát přeskočil zhruba o 16 milionů v získaných odměnách, neboť z pokeru utržil celkem neskutečných 159,2 milionů korun. Historického úspěchu se v posledních dnech dočkal i Josef Guláš, který se stal začátkem prosince mistrem Evropy v pokeru, což se před ním ještě žádnému Čechovi nepovedlo.
O tom, že malý český rybníček dělá na pokerových turnajích pravidelně díru do světa, tak není pochyb. Hráči si ale posteskli, že počet významných pokerových soutěží v Praze vzhledem k přísné regulaci herního průmyslu klesá. Například populární evropské klání Paradise Poker Tour, kde pravidelně vystupovala zahraniční jména jako Georges Tohme nebo Johnny Jensen, již před pár lety ukončilo svůj provoz, čímž hlavní město přišlo nejen o skvělou podívanou, ale i o znatelný finanční úbytek do městské kasy. Jedničky proto doufají, že novelizace zákona o hazardních hrách společně s covidovými restrikcemi nezpůsobí konec pokeru v Čechách.