fb pixel
Vyhledávání

Přestupný rok: Noční můra všech dětí je narodit se 29. února

Zdroj: By Fluff - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5158733

Ve škole vám lhali. Rok totiž nemá 365 dnů, ale 365,242189 dne. V praxi to tedy znamená, že když každé čtyři roky vložíme do kalendáře jeden den navíc, tak se vše dorovná zpátky k normálu. Tento dodatečný den se přidává na konci února a označujeme ho jako „přestupný den“. Vždy jde o 29. únor, tedy dnešek. A v čem je tento den zvláštní?

Martin Miko
Martin Miko 29.2.2024, 16:37

366 dnů v akci

Historie přestupných dnů sahá až do starověkého Egypta. Už v roce 238 před naším letopočtem byl zaveden takzvaný dodatečný den každý čtvrtý rok. Nicméně 29. únor byl vymyšlen v dobách starého Říma, v tehdejším juliánském kalendáři, který byl zaveden Juliem Caesarem, když začínal nový rok až v březnu. Na poslední měsíc v roce tak zbylo jen 28 dnů, a jednou za čtyři roky byl přidán den navíc. Nejdříve byl dva dny po sobě 24. únor, později to bylo změněno na 29. únor, protože to zkrátka dělalo zmatek. Nicméně i tak byl tento kalendář chybný, protože způsoboval rozdíly v čase. V 16. století se tato odchylka dostala až na 10 dnů, což ovlivnilo určování data některých událostí, jako například zimního slunovratu a jarní rovnodennosti, a tím i datum Velikonoc.

Proto papež Řehoř XIII. v roce 1582 provedl reformu kalendáře bulou Inter gravissimas, přičemž vynechal 10 dnů (bylo však třeba času, než tuto změnu přijaly různé země a církve). Vznikl tak gregoriánský kalendář, který obsahuje přestupný den každý rok. Je beze zbytku dělitelný čtyřmi, s výjimkou celých století, jež nejsou beze zbytku dělitelná 400. Určitě se ptáte, proč má rok právě 365,242189 dne. Jedná se o dobu, za kterou oběhne Země Slunce. Zkrátka jí to netrvá přesně 365 dnů, ale 365 dnů 5 hodin 48 minut a 45 vteřin. Proto to dlouhé číslo za desetinnou čárkou.

K přestupnému roku se váže spousta pověr, které se vážou ke špatným věcem. Například se říká, že 29. února byste neměli sbírat věci ze země a nosit je domů. Nosí to totiž smůlu. Těhotné ženy by se v tento den neměly stříhat, aby se jim narodilo zdravé dítě. Ke stříhání žen o přestupném roce se váže ještě jedna pověra. Pokud dívka touží po svatbě, neměla by se v přestupný rok stříhat, jinak zůstane „na ocet“. Tohoto dne by naopak měli využít muži, kteří se chtějí ženit. V rámci přestupného roku totiž existuje takzvaný den naruby, kdy mohou ženy požádat o ruku svoje partnery. Tato tradice pochází z Velké Británie a v roce 2010 byla na její motivy dokonce natočena romantická komedie pod názvem Přestupný rok.

Co se týče 29. února, tak vždycky bývá problém, když se v tento den narodí dítě. V tento den například slaví svátek Horymír, kterých je v České republice hned 160. Horymíra je u nás však jenom jedna.

Zdroje informací:

https://en.wikipedia.org/wiki/Leap_year

https://airandspace.si.edu/stories/editorial/science-leap-year

https://www.timeanddate.com/date/leapyear.html

https://www.cbsnews.com/news/leap-year-leap-day-2024-february/

Podobné články

Doporučujeme

Další články