Stojí za to být českým potápěčem? I když nám za zadkem nešumí moře a jediná blízká místa, kde můžeme pustit uzdu svému nadšení, jsou temné přehrady a lomy? Nad tím se zamýšlí snad každý tuzemský milovník ploutví a neoprénu - samozřejmě, že to za to stojí. Chce to jen umět vybrat to správné místo a v Čechách je jich doopravdy dost. Abychom vám to dokázali, tento víkend jsme vyzkoušeli lom Bořená hora, který leží nedaleko Sedlčan. Bořenku čeští potápěči velmi dobře znají, je to opravdu krásná lokalita - a za poslední léta ještě víc prohlédla.
Okolí Bořenky se jen za uplynulý rok hodně změnilo. Kolem lomu samotného přibyly jednoduché dřevěné chatky, upravilo se zázemí a pro potápěče lépe zpřístupnilo několik vstupů do vody. Objevila se i nová mola - a na nich se tu dokonce cvičí jóga. A jakkoli je to pro potápky vcelku nepodstatné, vyrostlo tu i koncertní pódium. Investice do objektu musely být opravdu vysoké - ačkoli se mnohé změnilo, pořád to nic na vzhledu okolí nekazí. Vypadá to tu malebně a klidně. Klobouk dolů, protože to se při takových změnách leckomu často nezdaří.
Jedna z novot u Bořené hory - koncertní pódium. Tento víkend tu 18.7. vystoupí
František Nedvěd a skupina
Pacifik.
O Bořené hoře nedávno psali v příbramském týdeníku 5plus2. Článek "Podvodní králoství" je hned na první straně vydání z data 10.7. a zhruba v černobílém popisuje všechnu tu parádu tak, jak bychom to zrekapitulovali i my sami - kdybychom ale u lomu nestrávili celý víkend. I přes všechnu krásu a zlepšení má Bořenka pár nedostatků.
Dorazili jsme v sestavě tří potápěčů a jednoho doprovodu. Jak jsem psala výše, Bořená hora si za rok prošla velkými změnami a několik staveb na ní stále probíhá. Tedy je logické, že ceny musely vystřelit směrem vzhůru. Za ponory na jeden den se platí 180,- Kč, tedy pokud jste se chtěli potápět dva dny, zaplatili jste 360,- Kč. To se celkem dá. Na dva dny potápění potřebujete i ubytování. 100,- Kč stojí přespání v areálu - buď budete spát ve stanu, pod širákem, nebo v autě. My jsme chtěli po náročném dni trochu pohodlí a jeden z nás se spokojil se stanem. Pronajali jsme si chatku pro tři, která za jednu noc stojí 750,- korun, tedy 250,- na hlavu. Není to také nejlevnější, ale zato jsou chatky fungl nové, s pohodlnými postelemi a čisté, což se počítá. Tedy všeho všudy mě přespání a ponory na dva dny stály 610,- Kč. A ještě jsme si ani nenechali nafoukat lahve.
Nesmím zapomenout na to nejdůležitější - Bořenou horu samotnou. Měli jsme nespíš jen štěstí, ale voda byla perfektně čistá, průzračná, jako sklo. Viditelnost mezi 5 až 6 metry, což je na český lom doopravdy skvělé, a takto vydržela po celý víkend, i když tu bylo potápkami jak narváno. Kolem 15 až 20 metrů hloubky už sice "sněžil" kal, ale i přesto jsme pořád měli skvělou viditelnost. Největším tahákem lomu je potopený vrtulník, vrak auta a stará Pragovka. Těmhle blbinkám prostě jen málokdo odolá. Dva dny jsou tak akorát pro to, abyste si užili pár těchto atrakcí a zároveň s fotoaparátem stalkovali vyžraná kapřiska. Ti se v mělčině nerušeně váleli a nechali se každým potápěčem nestydatě očumovat - jsou už holt zvyklí, Vánocemi jim tu nejspíš nikdo nehrozí.
Ponory si v Bořence doopravdy užijete. Na večer už je nutné si trochu odpočinout, my se rozhodli grilovat (raději jsme předem po telefonu domlouvali, zda nám gril povolí - a bylo nám dáno). V areálu je gril jen jeden jediný, hned u hospůdky, která stojí u vjezdu k Bořence. Chatky jsou všechny dřevěné, tak by nebylo zrovna košer mezi nimi pravidelně dělat ohýnky, což každý snadno pochopí. U grilu jsme se ale dozvěděli, že z něj nic nebude - musíme si prý koupit jídlo z kuchyně. Ten den prý totiž přišla kuchařka. Naše naložené steaky a maso bychom tedy mohli rovnou hodit psům. To nás pochopitelně trochu vyvedlo z míry (jak jen můžete natěšeným chlapům odepřít jejich steak?). Po delší domluvě jsme zjistili, že gril můžeme využít leda s poplatkem 100,- korun. Asi pro kuchařku, aby nebyla smutná.
Není to trochu stupidní? Spíš trapné, to je ono. Stovka nic není, za gril jsme ji dali. Z večera jsme si nechtěli odnést jen špatné pocity, tak jsme to řádně zapili z hospodské pípy. Chtěli jsme to nedorozumění smazat, vždyť to přeci nic nebylo.
Jenže druhý den se ten blbý pocit znovu vrátil. Při napouštění lahví jsme zjistili, že poplatky jsou rozdílné pro potápěče, kteří spali v areálu (10,- za litr) a ty, kteří naopak přespávali v chatce (7,- za litr). Jedná se o pár korun, ale kde je ta logika? Proč takto rozdělovat ceny?
Za napuštění 15litrovky jsem nechala 150,- korun. Se vším všudy, i grilem z předešlého večera, ten víkend činil 860,- Kč. Normálně bych se nad tou částkou nerozpakovala, byl to víkend u skvělého lomu, s pohodlným zázemím. Ale cítili jste tu neodbytný pocit, že z vás na Bořence chtějí vysát poslední korunu. Ano, Bořenka se musí zaplatit - pořád je ještě v rozpuku. S takovým přístupem si ovšem klientelu spíše odežene, než aby ji nalákala. Potápění není levný koníček, ale také by neměl být úplně nepřístupný. Bořenka, ať už je sebekrásnější, by se takto mohla úplně odříznout - přeci jen existují levnější lokality. A ty i přes zjevnou krásu mohou Bořenku převálcovat.
Je tedy dobré být českým potápěčem? Stále bychom tvrdili, že to stojí za to - i když to podvodní králoství bude asi někde jinde než v Bořené hoře. Příště vás tedy vezmeme na lom Leštinka!
A tady máte 9 nádherných lokalit, pro které by každý potápěče neváhal vraždit, aby je mohl aspoň jednou spatřit s maskou a lahví na zádech!