Říká se, že není špatné počasí, je jen špatné oblečení. A u bot to platí dvojnásob. Pokud to myslíte s během opravdu vážně, budete běhat v létě, v zimě, za parna i za sněžení. A nezastaví vás ani déšť, při kterém by člověk psa nevyhnal. Ale jak to udělat, abyste měli nohy vždy v suchu, a běželo se vám pohodlně?
Je několik jednoduchých pravidel, díky kterým budou vaše nohy jako v pokojíčku i po pěkné náloži kilometrů.
Jedním ze základních pravidel je, že každé roční období vyžaduje speciální obuv. Prodyšné plátěnky, které vám v létě zajistily větrání nohy vám v zimě zajistí maximálně tak omrzliny. A vyteplené běžecké boty na zimu, budou v létě nohy přehřívat.
S botami na běh je to jako s pneumatikami. Každá má jiný typ vzorku, přilnavosti, materiál má jiné příměsi. Díky tomu v zimních pneumatikách vyjedete kopce, na kterých by si letní gumy vylámaly zuby. A s botami je to stejné.
Běh v zimě je disciplínou sám o sobě. Elegantní boty na běhání do zimy musí mít odolnou podrážku, která zajistí izolaci od chladné země. Není chybou vybrat si třeba krosovou obuv, která vám dobře poslouží na podzim, i v zimě. Hrubší podrážka vám obecně dodá lepší záběr.
Pokud běháte v náročném terénu, není na škodu si zimní běžecké boty vybavit nesmeky, což jsou protiskluzové návleky na botu. Můžete si je představit třeba jako řetězy na pneumatiky.
Běh v létě je zase úplně jiná písnička. U letních bot očekáváme, že budou lehké a prodyšné. Letní boty mají obecně hladší podrážku, která vám v zimě příliš dobře neposlouží. Boty budou prokluzovat a může vám hrozit zranění, které by vaši běžeckou kariéru překazilo. Navíc mají letní boty také větrání, které vám v zimě nedodá zrovna příliš velký pocit tepla.
Jak na výběr těch nejlepších sportovních bot?
Nicméně i tady musíme vzít v úvahu i další faktory, které zajistí, že jste si vybrali ty správné boty pro vás. Správné boty musí zohledňovat vaši váhu, typ terénu, ve kterém chcete běhat, způsob došlapu – tedy jestli došlapujete spíše na vnitřní nebo vnější stranu chodidla, kolik kilometrů týdně v průměru uběhnete, a třeba i šířku vaší nohy, aby vás boty netlačily.
S tím vším by vám měl poradit proškolený personál prodejny. Ne vždy je ale prodejce natolik zkušený, aby věděl, na co všechno se vás má vyptat. Poradit si ale můžete i sami, pokud využijete například eshop, který má všechny varianty, pro běžce tak důležité, nastavitelné při výběru. Jedním z nich je například https://eobuv.cz, kde si můžete dokonce nastavit i typ špičky boty, podle délky vašich prstů na noze.
A nezapomeňte, boty si vybírejte vždy o půl čísla nebo o číslo větší. Pří běhu se do prstů dostane více krve, budou trochu otékat a zvětší se. Stejně tak se při běhu trochu sníží klenba vaší nohy.
Výběr správných bot na běhání je tak trochu umění a nemusíte se vždy správně strefit na poprvé. Pokud je ale běh sport, který chcete provozovat pravidelně, dejte si na čas a hledejte to nejlepší pro vás. Přeci jen, nohy máte jen jedny.