Legenda, jež odešla předčasně
Když se řekne jméno Roy Orbison, automaticky by se vám měla vybavit rock and rollová hvězda s naprosto geniálním hlasem, který milovaly ženy po celém světě. Jeho život však začal v naprosto průměrných poměrech, a to navíc v dobách velké hospodářské krize. Narodil se 23. dubna roku 1936 ve Vernonu v severním Texasu, ale kvůli nedostatku práce se jeho rodina často stěhovala tam, kde zrovna byla nabídka nějakého zaměstnání. Když odmaturoval, pokoušel se studovat univerzitu. Jenže hudba pro něj byla větší priorita než vzdělání. A tak se v roce 1956 rozhodl zanechat studia a vrhnout se na kariéru profesionálního muzikanta.
Není se čemu divit, když k tomu měl nakročeno už od dětství. Když mu bylo 8 let, dostal totiž od svého otce první kytaru, na kterou se sám naučil hrát. O 5 let později už spoluzakládal kapelu The Wind Westerners, kde zastával kromě pozice kytaristy a zpěváka i funkci textaře. S touto kapelou se mu podařilo prorazit i do lokální televizní stanice, kde se seznámili i s legendárním Johnnym Cashem. Ten dal klukům z kapely kontakt na producenta Sama Phillipse z vydavatelství Sun Records. Toho se jim sice na první pokus zaujmout nepodařilo, vše se ovšem změnilo po vydání nahrávky od Normana Pattyho. Po jejím poslechu Phillips na kapelu Roye Orbisona rychle změnil názor. Byla to právě nahrávka písně Ooby Dooby, která Sama Phillipse přesvědčila. A tak začala spolupráce s vydavatelstvím Sun Records, kde nahrávaly hvězdy typu Jerryho Lee Lewise nebo Elvise Presleyho.
Nicméně samotnému Orbisonovi tato spolupráce k mnoha komerčním úspěchům nepomohla, a proto se musel rozhodnout pro změnu stylu. V roce 1957 se seznámil s hudebním producentem Joem Melsonem, se kterým se začal věnovat rockovým baladám. Nový směr mu pomohl zacílit na další cílovou skupinu a zaujmout tak masy lidí. V této době například vzniklo i mnoho společných písní s Billem Deesem, s nímž vytvořil i hit Oh, Pretty Woman, který zažil svou slávu hned dvakrát. Poprvé to bylo v roce 1964, když hit vyšel a v žebříčcích hitparád převálcoval The Beatles, a podruhé v roce 1990, když do kin přišla romantická komedie Pretty Woman a tato skladba se stala titulní písní filmu. Orbison se nebál od rock and rollu skákat ke country nebo melodickému rocku a popu.
Jeho hudba ovlivňovala i hudební velikány typu Beatles nebo Rolling Stones, takže není divu, že měl s „Brouky“ v plánu i společné evropské turné. To bohužel nakonec nedopadlo. Roy Orbison si s Beatles přál zahrát v USA, jenže kvůli nedostatku času to bohužel nešlo. Společné turné nakonec podnikl v roce 1964 s The Beach Boys a o rok později s Rolling Stones.
I když byl Roy Orbison špičkový hudebník, který slavil úspěchy po celém světě, nebyl dokonalý. Kvůli obrovskému stresu a špatnému životnímu stylu musel v roce 1977 omezit všechny svoje pracovní a hudební aktivity. Ve věku 41 let mu totiž hrozil infarkt, a tak se musel o rok později podrobit operaci srdce. I když se mu už tolik nedařilo vydávat nové hity, stále patřil k nejžádanějším interpretům a požadavky na jeho vystoupení neustále rostly. Kvůli obrovskému náporu často nacházel útěchu v alkoholu a drogách. Navíc byl posedlý svým vzhledem a štíhlou postavou. I proto neustále zkoušel držet drastické diety, kvůli kterým pravidelně hubnul a tloustnul, což jeho zdravotnímu stavu rozhodně neprospělo.
V 80. letech došlo k resurekci jeho slávy, a to především díky hitu Lovin` You Feelin` Again, jenž nahrál společně s Emmylou Harris. Za píseň dokonce obdrželi cenu Grammy. V roce 1987 byl Orbison uveden do rock and rollové síně slávy. Na začátku prosince 1988 byl v Nashvillu na návštěvě u své matky a dne 6. prosince si při nákupech stěžoval na bolest hrudníku. Večer téhož dne zkolaboval a 6 minut před půlnocí zemřel z důvodu těžkého infarktu v nemocnici v Hendersonville.
Roy Orbison zemřel ve věku pouhých 52 let.