fb pixel
Vyhledávání

Saw: Brutální hra o přežití, které nikdo nevěřil, proslavila Jamese Wana i jeho strašidelnou loutku

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Saw: Hra o přežití šlo do kin před 18 lety, ačkoliv distributor původně tenhle brutální nízkorozpočťák plánoval šoupnout rovnou na video. Nechal se nicméně přesvědčit - a debut režiséra Jamese Wana, který stál jen 1,2 milionů dolarů a vznikl za 18 dní, jen během prvního víkendu vydělal v amerických biografech 18 milionů. Tak se zrodila žánrová legenda s tváří Jigsawovy legendární loutky.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 29.10.2020, 07:52

Jigsaw a jeho hra o život

27. února 1977 se ve městě Kuching v Malajsii narodil jistý James Wan. Od jedenácti let bylo jeho snem režírovat filmy, a tak podnikl patřičné kroky, aby si ten sen splnil. Začal psát filmové povídky, pak scénáře a pak šel studovat na filmovou školu do Melbourne. Tam se seznámil s jistým Leigh Wannellem, který chtěl být zase scenáristou. Ti dva se spřátelili a začali spolu pracovat na brutálním hororu o záhadném muži, jenž pomáhá lidem změnit jejich životy tím, že je nechá o ně bojovat pomocí nelidských skládaček a hlavolamů.

Tak vznikl první scénář k filmu Saw: Hra o přežití, který šel do kin 29. října 2004 a navzdory nedůvěře studia už během prvního víkendu vydělal osmnáctinásobek nákladů na výrobu a stal se absolutním žánrovým hitem toho roku. Wan s Wannellem ho nejprve nabízeli různým studiím ve své rodné Austrálii. Nakonec zasáhl Wanův agent, který námět poslal hollywoodskému producentovi. Ten si oba tvůrce pozval a dal jim prostředky k natočení krátkometrážního filmu. S hotovou ukázkou pak Wan a Wannell obcházeli americká studia, dokud jejich projekt jedno z nich nekoupilo.

Bylo to studio Lionsgate a na natočení celého filmu dalo mladíkům 1,2 milionů dolarů a tři týdny. Zvládli to, nutno dodat, že i s finálním střihem, za 18 dní. Dokonce se jim do menší role podařilo získat legendárního Dannyho Glovera! I tak chtěli chlebodárci nadšených začínajících filmařů jejich dílko pustit rovnou na videa, a to i proto, že po finálních Wanových úpravách měl film rating 18+. Ve finále se ale film do kinodistribuce přeci jen dostal a zbytek, jak se říká, je historie. Na další zajímavosti o Saw: Hra přežití se podívejte do následující galerie:

Ze Saw, jak to u úspěšných filmů a především hororů bývá, se stala série, která má momentálně deset dílů. Wan využil otevřených dveří a postaral se o jiné úspěšné hororové série - Insidious a V moci ďábla (The Conjuring). Už v Insidious Wan ukázal velkou znalost klasických žánrových formálních postupů, jimž dokázal vzdát hold a zároveň je i modernizovat, proto se o něm jeden čas mluvilo jako o naději amerického hororu na vzkříšení z nuznosti.

Když byl ale Wan na vrcholu sil, rozhodl se stáhnout se a i u „svých“ hororových dítek se nadále spokojil jen s producentskou pozicí. Jako režisér přesedlal úplně jinam - natočil Rychle a zběsile 7 a komiksového Aquamana. Zvláštní, leč asi nevyhnutelný posun, který hororovým fanouškům vhání slzy do očí, ale toho jedenáctiletého malajského kluka zřejmě hodně hřeje na srdíčku. A tak to má být.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články