1. Korálové mikroštěrbiny
Mikroštěrbiny v experimentálních dlaždicích pro růst korálu zabraňují rybám v jeho okusování a umožňují mu kvalitnější růst. Experiment se odehrál v třímetrové hloubce a jeho výsledky by měly umožnit rychlejší regeneraci korálových útesů, které v současnosti pomalu vymírají.
2. Shlukování buněk Dictyostelium discoideum
Tyhle potvory (měňavkovité buňky s přiléhavým českým názvem
hlenky) jsou používány jako modelové organismy ve vědeckých pokusech. Pokud hladoví, vytvoří se z nich mnohobuněčný shluk, který vidíte v levé části videa. Jeho tvorba je řízena cyklickým adenosinmonofosfátem, který se na videu projevuje změnou barvy. Pokud se však dvě vlny této látky srazí, místo shluku buněk vznikne vířící kruh.
3. Stříbrný štít
Na univerzitě se řada experimentů odehrává v nádobách z čistého stříbra, ve kterých probíhají oxidační reakce. Aby je bylo možné znovu použít, extrahuje se ‚špinavé‘ stříbro do kapaliny – pak už jen stačí přidat měď, na níž se stříbro vysráží ve formě čistého kovu.
4. Mravenci pěstují houbu
Na tomto pokusu je vidět, jak mravenci vyživují houbu a zároveň ji sklízejí. Tak je udržována symbiotická rovnováha mezi oběma organismy.
5. Simulace proudění
Experiment ukazuje proudění kapaliny okolo tří ploch, kolmých k jejímu směru. Vznikne tak naprosto symetrická brázda.
6. Lapené bubliny
V trubicích ve tvaru T se mohou vytvořit dva páry protiběžných vírů, které dokáží udržovat bubliny na určitém místě. Tento efekt se dá využít v odstředivkách.
7. Kvetoucí krystaly
Tenké vrstvy organického polovodiče mohou v závislosti na podmínkách krystalizovat různými způsoby. Tady vidíte některé z nich.
8. Růst a dělení mikrotubulů
Mikrotubuly jsou dutá vlákna, která slouží jako ‚kostra‘ buňky a zároveň jako ‚potrubí‘ k transportu látek. Jejich průměr je 25 nanometrů.
9. Tanec hashtagů
Tato simulace sleduje třicet nejpoužívanějších hashtagů během předloňských prezidentských voleb v USA. Velikost jednotlivého uzlu určuje četnost použití, překryv značí množství tweetů, ve kterých se objevují společně dohromady, a barva pak vzdálenost na síti mezi referenčními tagy jednotlivých kandidátů. Materiál vychází z 3,7 milionu tweetů zveřejněných během 24 hodin.
10. Zorné pole ryb
Zobrazení toho, co vidí rybka – levé oko červená, pravé oko modrá, jejich překryv fialová. Výzkum se soustředí na zjišťování, co tento soubor informací pro rybu vlastně znamená.
11. Působení gravitace na buňky
Toto je vajíčko Drápatky vodní
(Xenopus laevis) – bezjazyčné vodní žáby z Afriky, která je mimochodem pěkně hnusná. A toto jsou části buněčná jádra jejího vajíčka (může mít průměr až jednoho milimetru) s narušenou strukturou aktinu, který je má držet na místě, ale pod vlivem gravitace se i takto malé části sesunou do jednoho místa.
12. Povrch Země
Zbavený atmosféry a oceánů. Má ukázat propracovanost klimatologických modelů a nejlépe si ho užijete s červeno-modrými 3D brýlemi.