fb pixel
Vyhledávání

RECEPT: Smashburgery – burgery, co právě frčí v USA, ve 4 krocích

Grilovací sezóna se blíží. V Americe samozřejmě pořád frčí obouručáky, ale taky gourmet burgery v trochu jiném stylu. Vyzkoušejte je.

Václav Rybář
Václav Rybář 3.5.2016, 17:50

Hamburger už dávno není jen jednohubka z nádražky, kdy ani nevíte, jestli se v housce skrývá hovězí nebo třeba sekaná či tradiční český karbanátek z mixovaného mletého.

V Česku už vznikla spousta bister, která servírují burgery v americkém stylu, spousta restaurací, která hamburger servírují jako samostatné hlavní jídlo. Většina z nich začíná tam, kde např. McDonald’s končí – s tradičním čtvrtlibrákem (cca 120 gramů masa), nahoněným spoustou kondimentů. Větší, tzv. obouručák, pak má zhruba dvojnásobnou gramáž (čtvrt kila).

S rostoucí oblíbeností burgeru jako regulérního jídla ovšem také vznikla celá řada alternativ. Některé osoby něžnějšího pohlaví např. nemají velké burgery rády. Jiní zas preferují propečené maso. A tak jsou čím dál tím oblíbenější tzv. smashburgery. Tenoučké burgery, pojmenované podle podniku, který tuto techniku zavedl mezi prvními. Dnes najdete tenhle typu burgerů třeba i ve slavném Shakeshacku a rychle se rozšiřuje i jinam. V housce se většinou nachází spíše dvě hovězí placky a chuť je o dost jiná než v případě klasického čtvrtlibráku. Ukážeme vám, jak si tenhle trendy burger udělat doma.

Suroviny (pro dvě osoby):

500 gramů mletého hovězího masa (20 % tuku)

100 gramů čedaru

rajčata, salát, nakládané okurky, majonéza...

housky

Tady bychom se možná měli krátce zmínit o vybraných surovinách. V případě našich burgerů má jedna placka cca 50 gramů, tj. při dvou plackách jsme na sto gramech a pokud budeme dělat takovéhle doublecheeseburgery, vyjde nám jich pět. Tj. deset placek, pět plátků sýra a pět housek. Co se týče výběru housky, to je věc ošemetná. Někdo se spokojí s tvrdou kaiserkou nebo tradiční českou houskou, ale burgerové pečivo je specifické, a teď nemluvíme o té sladce chutnající parodii, kterou seženete v supermarketu.

Nejlepší burgerové housky jsou z bramborového těsta, ale ty se velmi těžko shání. Je to ohraná povídačka, ale velmi dobré pečivo mají např. v Marks&Spencer, kde nabízejí speciální burgerovou rolku. Použít se dá i tzv. english muffin. Pokud není podobný krám ve vašem dosahu, snažte se najít měkké pečivo, které pod tlakem přilne k obsahu. Jedině tak se spojí všechny chutě, burger se vám v ruce nebude drolit a hlavně jeho obsah nepoteče všude možně.

1. Porcování

Jak už jsme řekli, jedna burgerová placka si vystačí s padesáti gramy mletého masa. Nemusíte to vážit, stačí když si půlkilové balení rozdělíte zhruba na deset stejných kousků a z nich uděláte kuličku. Můžete si samozřejmě koupit mleté s 15 % tuku, ale vzhledem k naší přípravě se dvacítka hodí víc a navíc si maso zachová svou šťavnatost. Osobně se mi tučnější varianta osvědčila i při výrobě velkých burgerů, ale proti gustu...

2. Hlavní trik

Příprava těchto burgerů je extrémně rychlá, takže musíte mít všechno připravené předem. Housky nakrájené, kondimenty připravené, sýr po ruce, a pokud možno housky opražit na vedlejší pánvi. Ve dvou se to samozřejmě dělá lépe. Jeden připravuje maso, druhý všechno ostatní... a za pět minut je hotovo. To není přehánění, jak si ukážeme.

Hlavní trik těchto rychlých burgerů je... nepoužívat teflonovou pánev! Vytáhněte starou litinovou a rozpalte na ní malé množství oleje (výběr je na vás). Výjimečně nepoužívejte máslo, protože potřebujete co nejvyšší teplotu, při které už by se máslo přepalovalo. Rozpalte pánev na maximum a vloženou kouli (osobně solím a kořením předem, ale můžete samozřejmě až během smažení - je to zcela na vás) prudce přitlačte plochou obracečkou tak, aby vytvořila tenoučkou placku. Pokud nevěříte vlastnímu grifu, připravte si placičky předem, ale nezapomeňte na ně pak při smažení tlačit.

3. Obracíme

Všichni vám řeknou, že přesně takhle se burger nedělá. Vždyť z něj vyteče všechna šťáva. To ale mluvíme o velkých burgerech, které obracíte jednou za minutu na čtyřikrát. Tady je všechno o rychlosti. Během čtyřiceti vteřin se maso dokonale propeče a na povrchu navíc vznikne díky intenzivní teplotě křupavá vrstva. Takže rychle otáčíme. Ano, není to teflon, takže se maso trochu připeče. Nebojte se ho odškrábnout, máte litinovou pánev, která vydrží... no vydrží všechno.

Při obrátce na jednu z placiček okamžitě vrzněte sýr a druhou po několika vteřinách vrzněte navrch (viz obrázek). Nebojte se, obě se stihnou v následujících dvaceti vteřinách dokonale propéct a sýr mezi nimi se krásně rozpustí.

4. Servírujeme

V tu chvíli už by měl váš pomocný kuchař mít připravený celý zbytek burgerů, abyste mohli odškrábnout maso, položit ho na spodek housky a vršek přiložit a na pár vteřin ho decentně přitlačit shora. A je to... během dvou minut u pánve je hotovo. Pětkrát zopakujte a máte pět výstavních burgerů, které budou chutnat úplně jinak. Mnohem lépe v nich ucítíte jednotlivé vrstvy, maso se propojí se sýrem do zcela nového kulinářského odstínu. Právě sýr odstraní pocit, že maso je well-done, ale pokud se bojíte právě pocitu suchého hovězího, můžete příště maso nechat na pánvi kratší dobu, nebo prostě použít víc kondimentů. Vřele doporučuji zejména české nakládané okurky. V USA mají takhle dobré (i když trochu do sladka) jen v drahých gourmet obchodech, takže je v prodávaných burgerech nenajdete. A přitom vylepšují chuť naprosto dokonale.

A TADY máte 9 tipů, kam šoupnout děti na letní prázdniny.

Podobné články

Doporučujeme

Další články