Smůlu podle všeho budou mít pracovníci v gastronomii. Kuchaři a číšníci si stejně jako dělníci v průmyslu či pracovníci v marketingu a logistice budou moci nechat o vyšší mzdě jen zdát. V průzkumu poradenské sítě RSM zaměstnavatelé přiznali, že jim přidávat nebudou. To v kombinaci se stále vysokou inflací mnoho lidí dostává do neřešitelné situace. Často tak vidí jediné východisko v rekvalifikaci. „V posledních týdnech se do našich kurzů hlásí hodně lidí z gastra. Část z nich už o práci přišla a další mají obavy, že se podniky, kde pracují, brzy uzavřou,“ potvrzuje trend Pavla Červená z IT bootcampu Green Fox Academy.
Případ Adama: Prodej do gastra vyměnil za IT
Dříve pracoval jako prodejce pokladních systémů a dařilo se mu. Jenže pak přišla pandemie. „Většina našich zákazníků byla z řad hotelů, restaurací a kaváren. Omezení spojená s pandemií na ně tvrdě dopadla,“ vzpomíná Adam Szedély. O práci sice nepřišel, ale do smíchu mu nebylo. „V té době se jasně ukázalo, že jednou z věcí, na nichž podniky nechtěly šetřit, byli programátoři. I přes problémy s koronavirem jich bylo pořád málo. Byla to pro mě nepříjemná srážka s realitou,“ svěřuje se a dodává: „Navíc jsem si uvědomil, že třeba za rok může nastat obdobná situace a já budu tento problém řešit znova. Pochopil jsem, že musím jednat.“ Adam se rozhodl jít do bootcampu a rekvalifikovat se do IT.
Případ Sandry: Ajťáci nejsou nadlidi
Motivace Sandry Nimmerrichterové pro změnu profese byla trochu jiná. Přála si mít flexibilní a kreativní práci, kde by mohla dělat z domova a měla dostatek času na rodinu a koníčky. „Jenže já ajťáky považovala skoro za nadlidi a nepřišlo mi, že bych mohla být jednou z nich,“ vysvětluje, proč během studií zvolila jinou dráhu. Jenže práce účetní ji nebavila. Šlo o jednotvárnou činnost spojenou s administrativou a s nutností docházet do kanceláří. Když zpracovávala mzdy pro IT oddělení, začalo jí vrtat hlavou, za co berou takové peníze. Začala se proto zajímat, co vlastně dělají. „Když mi líčili, na čem pracují, uvědomila jsem si, že není důvod, abych tuto práci nemohla vykonávat i já. Ta představa mě nadchla,“ říká.
Do IT už za 4,5 měsíce a bez VŠ
Adam i Sandra se rozhodli změnit kariéru pomocí IT bootcampu Green Fox Academy a jeho super intenzivního kurzu Junior programátor. „Bylo mi sympatické, že garantují práci a bootcamp trvá jen 17 týdnů. Mám už svůj věk a nemohl jsem si dovolit tři roky studovat vysokou školu,“ říká Adam Szedély, který ani ne měsíc po dokončení bootcampu získal práci vývojáře ve společnosti Smarty.cz. Stejně úspěšná byla i Sandra Nimmerrichterová, jež krátce po získání certifikátu nastoupila do společnosti Accenture na pozici ServiceNow Developerky. Oběma místa v IT zajistil organizátor kurzu. „Teď mohu pracovat z domova. Jsem tak mnohem flexibilnější, efektivnější a spokojenější. Od změny kariéry jsem získala přesně to, co jsem chtěla. Plusem je pak stabilita společnosti a mzda,“ pochvaluje si změnu profese.
Po třech letech praxe mzda až 80 tisíc
Právě vysoká mzda a široká škála benefitů patří mezi největší lákadla oboru IT. Na slušné peníze si přijdou i nováčci a rekvalifikace v dobrém bootcampu může být odrazovým můstkem k úspěšné kariéře, což potvrzují i statistiky. „98 % z našich absolventů pracuje v IT a k získání práce jim v průměru stačilo 1,5 měsíce,“ uvádí Pavla Červená z Green Fox Academy a doplňuje: „Během dvou let se 85 % z nich vypracovalo na mediory a po třech letech praxe mají měsíční příjem mezi 75 až 80 tisíci korunami. Většina si tak výrazně polepšila oproti své předchozí profesi.“
V IT můžete prorazit i jako „neprogramátor“
Chcete také začít budovat kariéru v oboru, který nabízí stabilitu, jistou perspektivu, dobrý plat a celou řadu benefitů? Přihlaste se do bootcampu Green Fox Academy, který vám dá 100% garanci práci v IT! Pokud si netroufnete na profesi programátora, můžete zvolit kurz CRM specialist(k)y, který vás připraví na kariéru administrátora, obchodního analytika či konzultanta a pracovat budete se Salesforce, jednou z nejrozšířenějších platforem současnosti. Navíc díky tomu, že všechny kurzy Green Fox Academy mají akreditaci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, při včasném podání přihlášky a splnění podmínek můžete získat příspěvek na rekvalifikaci od úřadu práce až do výše 50 000 Kč.
Jestliže si nemůžete dovolit uhradit školné před začátkem kurzu, můžete zvolit platbu @After. „Tu v současnosti preferuje přes 60 % studentů. Je pro ně lákavé, že školné mohou začít splácet až po dokončení kurzu, kdy nastoupí do nové práce v novém oboru. Na jeho uhrazení pak mají až čtyři roky,“ říká Pavla Červená z Green Fox Academy a uzavírá povídání: „Zkrátka řešení se vždycky najde. Cesta do IT je otevřená a mnohé firmy ocení právě větší rozhled a přesah, jimiž lidé disponují díky předchozímu působení v jiném oboru.“