Lékárnička, vesta a trojúhelník…
Na českých silnicích jsou řidiči podle Zákona o silničním provozu povinni vybavit své vozidlo především výstražným trojúhelníkem, bezpečnostní reflexní vestou a správně zásobenou lékárničkou.
V zimním období — od 1. listopadu do 31. března — pak lze za povinnou výbavu svého druhu považovat i zimní pneumatiky, a to za určitých klimatických podmínek nebo na úsecích značených příslušnou dopravní značkou.
Pravidla, podle kterých se řídí rozsah a konkrétní podoba povinné výbavy auta, se ovšem v jednotlivých státech liší dle platných místních předpisů. A nejsou přitom doposud sladěna ani mezi státy v rámci Evropské unie. Je proto vhodné se před každou cestou do zahraničí informovat, jaká pravidla v dané zemi platí a zda byste tedy neměli případně svou povinnou výbavu doplnit. A pokud ano, tak o co.
…ale také hasičák nebo náhradní žárovky
S rozšířenou povinnou výbavou proto počítejte třeba při cestách do Chorvatska, kde se neobejdete bez sady náhradních žárovek, která byla ostatně dříve povinná i v tuzemsku. Dobrou zprávou pro mnohé řidiče ovšem je, že se tato povinnost nevztahuje na stále četnější vozidla s LED světly či xenonovými světlomety. Obdobná pravidla pro povinnou výbavu platí také při cestách po Slovinsku nebo Rakousku. V případě policejní kontroly vám za absenci některé z položek hrozí pokuty, které se snadno vyšplhají až do výše několika tisíc korun.
V některých zemích ale patří do soupisu zákonem nařízené povinné výbavy také hasicí přístroj — bez něj byste neměli cestovat po Bulharsku a Řecku, ale povinný je také na polských silnicích. V mnoha dalších zemích je hasicí přístroj (pouze) doporučený. Ve Španělsku zase tato povinnost platí pro vozidla s přívěsem, takže pokud jedete na Pyrenejský poloostrov kempovat s obytňákem, nezapomeňte na hasičák.
A pokud se rozhodnete vyrazit s obytným (nebo jakýmkoli jiným) přívěsem do Chorvatska, přibalte také ještě druhý výstražný trojúhelník.
Při cestách v zimním období se na silnicích po většině zemí — podobně jako u nás — neobejdete bez zimních pneumatik. A mějte na paměti, že v zimě není do Chorvatska radno vyrážet bez lopatky na sníh!
Další povinná výbava na cesty
Specifickým typem povinné výbavy na cesty autem po Evropě je přirozeně také pojištění. Povinné ručení, jehož zřízení u nás ukládá zákon, platí i v zahraničí. Seznam konkrétních států, kde škodu, kterou jako řidič způsobíte, povinné ručení bez problému uhradí, najdete na zelené kartě. Vyjíždět autem do zahraničí byste ale rozhodně neměli ani bez havarijního pojištění, které platí ve všech státech Evropy s výjimkou Turecka a které si můžete sjednat na stejná rizika jako v ČR (havárie, živelní pohromy, odcizení i vandalismus).
Co dalšího na cestách může přijít vhod…
Samozřejmostí by pro řidiče i jejich pasažéry mělo být také vhodné cestovní pojištění, k němuž lze u pojišťovny Kooperativa sjednat například i rozšířené asistenční služby pro motoristy v zahraničí.
Pro případ nečekaných událostí na cestách, kdy byste způsobili škodu mimo silnice, se ovšem může hodit i pojištění občanské odpovědnosti, které bývá součástí právě cestovního pojištění a platí i v zahraničí.