Návrh státního rozpočtu, který dnes kabinet na svém zasedání schválil, počítá s růstem důchodů, zvýšením platů učitelů, vyššími výdaji na zdravotnictví nebo sociální dávky a s růstem investic. Národní rozpočtová rada, opozice a také celá řada ekonomů vládní návrh rozpočtu kritizují. Na návrhu se neshodlo ani jednání tripartity. Kdo rozpočet naopak podporuje, je prezident Miloš Zeman. Schválit a předložit Sněmovně návrh musí vláda do konce října.
Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) v neděli v České televizi uvedl, že v návrhu státního rozpočtu se již nic zásadního měnit nebude. "Rozpočet, tak jak je, s největší pravděpodobností schválíme," řekl. Návrh rozpočtu přitom neobsahuje diskutované zrušení superhrubé mzdy a další opatření, která obsahuje daňový balíček pro rok 2021.
Samozřejmě byla na programu také aktuální situace kolem vývoje pandemie onemocnění Covid – 19. Na konci minulého týdne se začalo spekulovat, zda vláda nepřistoupí k úplnému lockdownu, tedy k úplnému zavření ekonomiky. Názory se zde rozcházely. Zatímco ministr průmyslu a obchodu a také ministr dopravy v jedné osobě toto nyní vyloučil s tím, že vláda vyčká, jak zaberou současná protikoronavirová opatření, a to do 2. listopadu, vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD)uvedl něco jiného. Sdělil, že klíčovým momentem bude konec tohoto týdne, středa až pátek, kdy se uvidí, zda čísla mají tendenci klesat, či nikoli. O víkendu se vyjádřil také předseda Pirátů Ivan Bartoš, který připustil, že pokud se bude situace v Česku i nadále zhoršovat, jsou další plošná opatření jedinou cestou, jak pandemii v zemi zastavit.
V Česku aktuálně platí celá řada opatření. Restaurace, bary a kluby jsou zavřené. Občerstvení mohou jejich provozovatelé prodávat mezi 06:00 a 20:00 přes výdejní okénka. Fitness centra, posilovny, vnitřní bazény, sauny, wellness, ale také zoologické zahrady musely provoz přerušit už před týdnem v pátek. Galerie, hrady, zámky, muzea, kina a divadla nefungují od pondělí. Konat se nemohou koncerty, poutě, veletrhy či kongresy. Stávající opatření by měla platit do konce nouzového stavu, který v republice platí, tedy do 3. listopadu. A po jednání vlády je jasné, že nově musíme roušky nosit i venku, konkrétně v obci, když nejsme sschopní zajistit si od ostatních dvoumetrové odstupy a nejedná se o rodinné příslušníky. A i do auta, když pojedeme s někým jiným než s tím, s kým sdílíme domácnost, si roušku nasadíme.