Exotiku zatím přeskočíme a soustředíme se na techniky u nás tradiční a na techniky spíše západní. V mnoha ohledech se totiž vyplatí zvolit zrovna je.
1. Klasická (zdravotní) masáž
Klasická (zdravotní) masáž se stejně jako masáž sportovní a rekondiční vyvinula z masáže švédské, kterou už v první polovině 19. století vyvinul švédský tělocvikář Per Henrik Ling. Dnes je nejpoužívanější masáží v lázeňských zařízeních a spolu s reflexními masážemi také v rehabilitačních klinikách. Snižuje svalové napětí, zvyšuje prokrvení, urychluje látkovou výměnu, podporuje návrat žilní krve do srdce, urychluje vyprazdňování lymfatických cév a trávicího ústrojí a navrch odstraňuje zrohovatělou vrstvu pokožky!
Co je ale nejlepší, skrze svalové uvolnění vás hodí do psychické pohody, která zpětně zapůsobí zase na vaše tělo… Zmírní vaše bolesti, jste odpočatější a výkonnější. Navíc vám uleví, pokud trpíte chorobami pohybového aparátu, chronickými onemocněními dýchacího ústrojí, zácpami nebo pokud jste po úrazech či v rekonvalescenci po těžkých chorobách. Jako prostředek k povzbuzení i uvolnění těla i mysli se však hodí pro každého.
Škoda jen, že oproti například exotickým typům masáží (např. havajské nebo balijské) není tak plynulá, působí spíše fragmentálně a s energiemi pracuje jen velmi okrajově. Lépe propracuje svaly a svalové úpony, uvolní klouby, její celostní harmonizační účinek je však menší. Pokud máte konkrétní trápení a chcete kvalitně odvedenou práci, s touto masáží máte velkou naději na úspěch!
2. Sportovní / relaxační masáž
Sportovní (rekondiční) a relaxační masáž se na masérských školách vyučují jako totéž, jejich provedení se však liší v rychlosti a razanci. Stejně jako klasická masáž vycházejí z Lingovy techniky, více se však zaměřují na propracování unavených svalů. Proto je právě sportovní masáž vhodná pro sportovce. V zatěžovaných svalových skupinách se rychleji odplavují toxiny, svaly se tak lépe regenerují a jsou rychleji připraveny k dalšímu výkonu.
Pod pojmem "relaxační masáž" však v salonech obvykle narazíte na sestavu hmatů z masáže sportovní i klasické. Provádí se pomalu a většinou jsou na ni využívány dražší oleje s aromaterapeutickým účinkem. Také zmírňuje bolesti, dobře provedená však navíc více uvolňuje, a to jak tělo, tak i mysl.
3. Hloubková masáž krku
Pokud pracujete u počítače a cvičení moc nedáte, s velkou pravděpodobností máte zatuhlá ramena i krk. Při otáčení hlavy nedosahujete plného rozsahu a často slyšíte a cítíte lupání. Klasická i sportovní masáž tento problém většinou vyřeší jen částečně a na chvíli, protože se nedostává až k hluboko uloženým krčním svalům. Jim se však důkladně věnuje právě tato metoda, která už po prvním provedení přináší ohromnou úlevu. Říkáte si, proč tedy není součástí běžných masáží zad a šíje? Protože zatraceně bolí!
4. Breussova masáž
Sestava pomalých, jemných hmatů, vyvinutá Rakušanem Rudolfem Breussem, je vedená výhradně podél páteře. S pomocí třezalkového oleje tak uvolňuje meziobratlové ploténky, z nichž ty vychýlené se v mnohých případech vrací na své místo. Jejich tkáně jsou lépe okysličené, okolní nervová vlákna stimulovaná a krev zbavená škodlivin. Díky vyrovnávání páteře Breussova masáž ve výsledku ovlivňuje celý pohybový aparát, který je stabilnější a méně bolí. Často doplňuje Dornovu metodu, která se navracením obratlů do správných poloh přímo zabývá.
5. Masáž horkými lávovými kameny
Ač se to při slově "kámen" na první poslech nezdá, je tato masáž hluboce relaxační a energetická. Nahřáté lávové kameny přiložené na ta správná místa rozproudí energetické dráhy, uvolní svaly a celkově vás hodí do pohody. Pokud jste stresovaní z práce, honíte se jako mezci, možná nadešla chvíle nechat se pořádně hýčkat.
Dalších 5 druhů masáží najdete na druhé straně