Žijeme ve velmi ublížené době. Čím dál více lidí si myslí, že je důležité řešit nedůležité věci. A tak se řeší nedostatek černochů ve filmu, málo dívek v knize pro chlapce, jednotné oslovování lidí ve společnosti nebo podivné transformace pohlaví, které snad nemůžou chápat ani lidé, kteří se tímto pohlavím vyznačují. V Čechách jsme se prozatím naštěstí tak daleko nedostali. Momentálně žijeme ve světě, který se točí kolem reality show, nekonečných seriálů, věštění z karet a Výměny manželek a naštvat nás může jen pár věcí. Sahat na Foglarovy knihy je jedna z nich.
Rýpat do klasických knih Jaroslava Foglara, na kterých vyrůstaly celé generace chlapců a mužů, není správné a nemělo by se tak dít. Tečka. Nikomu nevadí, že se nových ilustrací do knihy Hoši od Bobří řeky ujala mladá žena, ilustrátorka Ester Kuchynková, co už ale vadí je, že si postěžovala, že tam chybí holčičí postavy. Kdyby chtěl Foglar ve svých knihách více dívek, jistě by je ve svém světě vytvořil. Mnohem zásadnější je v souvislosti s Foglarovými díly třeba fakt, že spisovatel vytvořil subkulturu, která je významná dodnes, ale jistě, pojďme šťourat do tématu, které je trendy v roce 2018.
Mnoha lidem by se také nelíbilo, kdyby například do seriálu Gilmorova děvčata někdo přidal k matce a dceři třeba bratra. Nebo kdyby někdo předělal Samanthu Jones ze seriálu Sex ve městě na muže, protože čtyři ženy u jednoho stolu je přece až až. Nebo kdyby někdo v pohádce Sněhurka a sedm trpaslíků přidělal osmého trpaslíka s asijskými rysy.
Nakladatelství Albatros je ovšem rozumné. Když byl do rozhovoru pro Český rozhlas pozván programový ředitel Albatrosu Ondřej Müller, potvrdil, že Hoši od Boří řeky zůstanou bez dívek, jelikož se do tohoto typu klukovského příběhu nehodí. Zároveň však dodává, že je to zapříčiněno Foglarovým celoživotním ostychem před ženami.
A zde je 5 věcí, které by se staly, kdybychom vystoupili z EU.