Pokud se nepostavíte výzvě polití se kýblem ledové vody tváří v tvář do 24 hodin, musíte darovat nadaci, která bojuje proti amyotrofické laterární skleróze 100 dolarů. Nebo můžete udělat obojí.
Mark, kterého do řetězovky, jež má ale na rozdíl od piva na ex a dalších debžotních trendů charitativní podtext, nominoval guvernér New Jersey Chris Christie, do toho šel opravdu po hlavě. Jako další tři budoucí osvěžené nominoval svoji kolegyni, provozní ředitelku Facebooku, Sheryl Sandbergovou, generálního ředitele společnosti Netfix Reeda Hastingse a Billa Gatese.
Zasáhne "kýblovaná" jenom pohádkově bohaté a invenční Američany nebo se prodere i na české facebookové zdi?
Amyotrofická laterální skleróza (ALS, známá též jako Lou Gehrigova choroba či nemoc motoneuronu) je progresivní, fatální, neurodegenerativní onemocnění mozku způsobující degeneraci a ztrátu mozkových a spinálních motoneuronů - buněk centrální nervové soustavy, které ovládají vůlí ovlivnitelné svalové pohyby. Postupně tak dochází k svalové slabosti a následné atrofii. Pacient je fyzicky paralyzován, přičemž jsou zachovány jeho psychické a mentální schopnosti.
Trpí jí přibližně 6 ze 100 000 lidí. Rychlost, s jakou si nemoc podmaní tělo, je individuální. Průměrná doba je 2 - 4,3 roku, přičemž zhruba čtvrtina pacientů přežije 5 let, 8 - 16 % 10 let a 5 % žije ještě dalších 20 let. Pro tuto nemoc neexistuje žádná známá kauzální léčba. Určité naděje slibuje léčba pomocí mezenchymálních kmenových buněk. Několik vědeckých studií objevilo statistickou souvislost mezi ALS a některými zemědělskými pesticidy.